Může být tisk ekologický?

Stále více firem se v rámci společenské odpovědnosti zabývá otázkou, jestli zůstávat u tradičních tištěných dokumentů, nebo se kompletně přesunout do digitální sféry. Ve většině oborů má tisk stále smysl, a často dokonce i velký potenciál do budoucna.

Prozradíme tedy, jak se dá tisknout zodpovědné, udržitelně a s ohledem na životní prostředí

Tisknout do zásoby se nevyplatí

Nejprve stojí za to se zamyslet, jak velké objemy propagačních materiálů tisknout. Letáky a katalogy do zásoby při dnešním rychlém tisku opravdu nejsou nutné. U kalendářů to platí dvojnásob. Možná vás napadne, že tisknout větší objemy bude finančně výhodnější, ale ani to dnes úplně neplatí. Existuje více různých technologií tisku, které se přesně přizpůsobí vašim potřebám.

Zodpovědný tisk propagačních materiálů

Opravdoví profesionálové ve svém oboru z řad designérů dnes už dokážou vytvořit grafiku tak, aby měla co nejmenší dopad na planetu. Jednoduše navrhnou barevnost, která dobře vypadá a navíc spotřebuje co nejméně inkoustu. Velmi dobře fungují i úsporné fonty. Běžně používaná písma dokáže šetrněji zpracovat třeba aplikace Ecofont.

Ofsetový nebo digitální tisk?

Obecně se pro menší objemy a formáty hodí spíše digitální tisk a u většího množství bývá výhodnější ofset. Není to ale vždy pravidlem. V každé online i kamenné tiskárně vám určitě individuálně poradí a doporučí ideální technologii, co nejšetrnější k planetě i vaší peněžence. Například na https://justprint.cz vám sami vyberou nejvhodnější technologii a vy pak můžete řešit důležitější věci jako volbu podkladu nebo celkový náklad.

Jaký typ papíru vybrat?

Ve většině tiskáren vám poradí, jaký papír se pro vaši zakázku hodí nejlépe. Pozor ale na to, že ekologický recyklovaný papír nemusí vždy vypadat dobře. Záleží na účelu tisku, ale pokaždé je potřeba si ověřit výslednou podobu dokumentů. Na některé recyklované papíry se netiskne nejlépe a kromě nahnědlé barvy může být text i hůře čitelný. Raději se proto zaměřte na to, jestli bude po úpravě možné papír znovu recyklovat. Největší problém nastává v tomto směru u papírů pokrytých další vrstvou, zejména u křídového papíru. Dále samozřejmě můžete nakupovat u lokálních výrobců, čímž znatelně snížíte uhlílovou stopu.

Jistotou je papír s certifikací

Spousta tiskáren už v dnešní době nabízí i možnost využít certifikovaný papír. Sice si za něj lehce připlatíte, ale určitě stojí za zvážení. Mezi nejznámější certifikace patří FSC neboli Forest Stewardship Council. Jde o světově uznávaný systém, který ale funguje i v České republice, kde se můžete setkat s neziskovou organizací FSC ČR. Pod tímto označením tedy i u nás máte jasnou jistotu původu dřeva a víte, že pochází z legální a férové těžby. Iniciativa se ale věnuje i jiným aktivitám, stačí se podívat na její webové stránky.

TIP na závěr: Možná vás překvapí, jak šetrný je oboustranný tisk. Čitelnost je většinou srovnatelná a spotřeba papíru se přitom snižuje až na 25 %. Navíc vám v kanceláři výrazně ubude odpadu a to se také počítá.