Co se jinam nevešlo

Milý občane, peníze jsou důležitější než ty!

Nadpis článku vyjadřuje poselství, které čím dál častěji můžeme vnímat při rozhodování politiků o zákonech. Mohla bych začít odkudkoli, ale budu se držet tématu kouření. Zhlédla jsem debatu v pořadu Politické spektrum. Měla jsem pocit, že debatující pánové buď nepobrali moc inteligence nebo prostě hájí finanční zájmy určitých skupin. Novinkou pro mě bylo tvrzení moderátora, že většina lidí, kteří chodí do restaurace, tak kouří.

Také tvrzení politika, že není pravda, že ročně umírá 1500 pasívních kuřáků na následky kouření (v ČR). Jak vidno, pan Hamerský (onen politik) má patrně lepší informace, než desítky lékařů a dalších lidí, kteří tato fakta dávají dohromady a ručí za ně. Na tomto místě musím přemýšlet nad tím, jestliže politik bez mrknutí oka s hlavou vztyčenou může do kamery před svědky takto okatě lhát o faktech všeobecně veřejně známých, o čem všem ještě lže?

Politika už dávno není o tom, že do ní lidé vstupují, aby měnili věci ku prospěchu ostatních. To snad už jen opravdu velcí naivisté věří něčemu takovému. Politici hájí především svoje zájmy a je zcela jedno, do které politické strany patří. Ano, najdou se mezi nimi čestní muži a ženy, ale jde o zanedbatelný počet. A můžeme si za to my sami. Jestliže například pan Čunek, který se opravdu často "mýlí a zapomíná" může dál s požehnáním politických stran zastávat funkci ministra a my občané i po zjištění další známky jeho "ne"šikovnosti mlčíme, nemůžeme se divit stavu v jakém se politika našeho státu nachází.

Pan Čunek si kdysi založil svoji starou občanku do kapsy saka. Nechal si udělat novou. Tu starou pak náhodou objevil. Patrně si ono sako vzal na slavný okamžik, když si šel ukládat ony 3 miliony korun. A ejhle, občanku našel v kapsičce saka pěkně po ruce. Vůbec mu nepřišlo na mysl, že celou dobu má novou občanku v peněžence. Těžko věřit tomu, že by tak vzdělaný člověk nevěděl, že používat starou občanku, když už má novou, se nesmí… A tak jsme si o pár let později mohli od pana Čunka vyslechnout, jak jsme všichni omylní lidé… A teď se opět "spletl" a omylem odnesl a zničil důkazní materiál ke svému případu.

Jsem zvědavá, jak se zachová ministr zahraničí pan Schwarzenberg. Důkazů o Čunkově nekompetentnosti, nečestnosti jsme měli předloženo samotným Čunkem tolik… Pokud pan Schwarzenberg myslel vážně vše, co v tomto směru v posledních týdnech tvrdil, měl by to také předvést v praxi. Většina politiků k případu Čunek mlčí, i my občané mlčíme – na veřejných místech. Povídáme si jen mezi sebou a vesměs kroutíme hlavou. Jestliže ale nějaký politik začne vyhrožovat demisí, začne se předvádět, jak on je čestný a morální a že mu jde především o blaho občana, měl by se tak chovat i v reálu. Osobně doufám, že mediální vychvalování a obdiv ministra zahraničí bylo opodstatněné a že se ukáže, že je pan Schwarzenberg muž na svém místě. Osobně doufám, ale moc tomu nevěřím. Podle mého případ Čunek vyšumí a Čunek jako politik skončí o něco později, přistižen při nějaké finanční aféře, u které převáží závist jeho politických kolegů. Stejně jako u Grose – kdy patrně politika položilo to, že se o své nemalé a nekalé příjmy prostě nerozdělil. Až půjde o pěníze, nikoli o blaho občanů, pak se začne něco dít.

Stejným důkazem morálních zásad a kvalit je i debata například o kouření. Dnes ráno jsem nestačila žasnout. Debatovali 4 pánové. Pan Lukáš Nádvorník za názor zakázat kouření v restauracích a pánové David Lipka, Milan Hamerský (ODA) a moderátor Vladimír Kučera (jediný kuřák) byli argumentačně na druhé straně, tedy proti zákazu kouření v restauracích. Ačkoli by moderátor měl být nestranný, rozhodně bylo jasné, jaké názory pan Kučera má. David Lipka z liberálního institutu nastínil jednu důležitou věc. Do jedné roviny postavil shnilé maso a kouření. Zastává názor, že stát nemá právo něco nařizovat soukromým podnikatelům. Nemůže jim kouření zakázat. Shnilé maso i kouření mají špatné účinky na zdraví občana. Nicméně shnilé maso mít restauratér v lednici nesmí, protože s touhle formou otravy jeho zákazník nepočítá. Kdežto kouřit se v restauraci smí, protože s touhle formou otravy zákazník počítá.

A já se ptám – jestliže stát může a nařizuje podnikatelům jedno omezení za druhým, neustále předkládá nové změny, každoročně se podnikatelé potýkají s řadou novinek, které musí zavádět, proč je pro stát takový problém ochrana zdraví občana? Zdraví občana by přece měl chránit v řadě první a to i mezi zájmovými skupinami. Osobně si myslím, že tento problém je řešitelný celkem jednoduše. Kouřit by se mohlo i v restauracích, ale musely by být daleko přísnějí především stavební podmínky. Jestliže se nařídí, že musí být kuřácký prostor oddělen od nekuřáckého a pak v reálu stačí přepážka, která je nejčastěji využívaná, pak to je spíš úsměvné. Tedy úsměvné to moc není, protože jestliže vám záleží na vlastním zdraví, na zdraví dětí se kterými občas chcete zajít například na hranolky, nebo na dobrý zmrzlinový pohár, palačinky apod., prostě nemáte moc na vybranou. Podle výzkumů stačí jedna cigareta, aby zamořila celý prostor restaurace látkami v míře nejvíce škodlivé. každá další cigareta už nemá o moc větší vliv na zdraví pasivních kuřáků. Ta první je problém.

Bydlím v 7. patrovém panelovém domě. Nedávno si někdo jen tak zapálil na chodbě v některém z nižších pater. Kouř se během pár minut rozlil po celém domě, po všech bytech. Za chvíli bylo slyšet, jak lidé vychází na chodbu a dívají se, který nezdvořák si to dovolil a bylo slyšet, jak se mnozí i ozvali. Jedna cigareta a co dokáže. Ovšem problém není možné řešit seshora – od politiků. I na nich je vidět nejistota. Všichni jsme jenom lidé. A jestliže my lidé máme pocit, že nemáme právo hájit vlastní zdraví, pak ho za nás nebudou moci hájit ani politici. Když pan Lipka argumentoval, bylo vidět, že nehájí skupinu tabákových firem, ale spíš má obavy, že ho voliči nařknou z omezování jejich svobod. Ano, možná jsou kuřáci víc slyšet a řekněme si otevřeně, nejvíc křičí ti bezohlední, kteří hájí vlastní zájmy. A ti slušní, kteří si uvědomují, že mají slabost pro drogu, kterou kouření je a svojí slabostí omezují i druhé, ti jsou ochotni se uskromnit a kouřit si někde tajně, stejně jako si nikdo veřejně nepíchne pervitin. Každá droga ničí zdraví a žádná droga by neměla být přehlížena a veřejně podporovaná. Alkohol, marihuana jsou drogy, které mohou v mírném množství působit na zdraví pozitivně. Nicméně kouření žádnou pozitivní vlastnost nemá a v tomto případě bysme se měli my občané postavit jasně za svá práva a státní aparát, na který přispíváme 50% ze svých příjmů, by se měl za nás postavit a hájit právo na zdraví.

Letos poprvé nejdu k volbám. Nejdu, jsem opravdu znechucená tím, co se děje v posledních letech v politice a bohužel je naprosto jedno, kterou ze stran zvolíte. Ve všech jsou nejvíce vidět a slyšet politici, kteří hájí především svoje vlastní zájmy a nemám vůbec chuť vyjádřit jiný názor než ten, že o takové politiky nestojím. O politiky, kteří nám svým přístupem vzkazují: "Díky, že jsi mě milý občane zvolil, ať Ti to pán bůh zaplatí, já se teď totiž musím věnovat tomu, abych co nejlépe využil těch pár let v politice k vlastnímu obohacení."

Tento fejeton vyjadřuje názor redaktora, nemusí se shodovat s názorem redakce.
Previous ArticleNext Article