Menopauza
V životě každé ženy nastane okamžik, kdy dojde k menopauze, která je začátkem několikaletého období přechodu neboli klimakteria. Většina lidí se v těchto termínech trochu ztrácí, splývají jim v jedno, proto si pojďme nejprve trochu vysvětlit, co je co.
Menopauza je z lékařského hlediska poslední přirozená menstruace. Zatímco klimakterium (přechod) je období trvající několik let. V důsledku snižování hladiny ženského hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků až do jejího úplného vymizení a v organismu probíhají hormonální změny, které ovlivňují všechny sféry života ženy – fyzickou i duševní pohodu.
Příznaky nastupujícího přechodu
Někdy v období po čtyřicátém pátém roce ženy začne docházet ke změnám spojeným s přechodem. Často se stane, že je s klimakteriem nijak nespojuje, ale opak je pravdou. K prvotním příznakům patří
- návaly horka a pocení
- bolesti hlavy a závratě
- bušení srdce nebo bolest na hrudi
- bolesti kloubů
- zkrácení nebo naopak prodloužení ovulačního cyklu
- slabší nebo silnější menstruace
Obvykle teprve s nepravidelností menstruačního cyklu jsou ženy ochotné si připustit, že obdobím klimakteria už prochází. Nejmarkantnějším příznakem přechodu je právě menopauza – poslední perioda.
Tři fáze klimakteria
Samotný přechod se pak dělí na tři specifická období:
Premenopauza – je doba před menopauzou, kdy je menstruace ještě pravidelná, ale v důsledku hormonálních změn už dochází k poklesu činnosti vaječníků.
Perimenopauza – období asi jednoho roku následujícího po poslední pravidelné menstruaci. Charakteristické pro tuto dobu je občasné, ale již ne pravidelné menstruační krvácení.
Postmenopauza – začíná přibližně jeden rok po menopauze, v té době už úplně mizí menstruace i činnost vaječníků. Žena již nemůže otěhotnět.
Délka klimakteria, intenzita i příznaky jsou u každé ženy odlišné. Některá snáší přechod lépe, jiná má nepříjemné komplikace. Své hraje dědičnost, životní styl i strava.