Medvědí česnek – kde využijeme jeho účinky

Medvědí česnek (lat. Allium ursinum) je cibulovitá léčivá bylina, která se nejčastěji vyskytuje na vlhkých a stinným místech. Roste ve skupinách a vytváří bujné porosty, nalezneme ho především v lesích kolem potoků. Medvědí česnek ale můžeme také pěstovat jako okrasnou květinu v parcích nebo v zahradách.

Sběr medvědího česnek

Medvědí česnek neroste všude. Pokud nevíte, kam se na něj vydat, na internetu jsou k dispozici mapy s výskytem této léčivé a chutné rostliny. Z rostliny využíváme pouze listy, proto netrhejte celou rostlinu, ale pouze pár lístků z jedné rostliny. Medvědí česnek sice vytváří velmi bohaté porosty, při sbírání se přesto chovejte opatrně, abyste ho zbytečně neponičili.

Medvědí česnek není ohroženou ani státem chráněnou rostlinou. Musíme však dodržovat zákonné ustanovení a nesbírat medvědí česnek na chráněných územích. Dejte pozor na záměnu s konvalinkou, ta je silně jedovatá!

Účinky medvědího česneku

Medvědí česnek je velmi léčivý, jeho účinky jsou zaznamenány v mnoha knihách lidového lékařství. Medvědí česnek je nabitý zdraví prospěšnými látkami, považuje se za antibiotikum a antioxidant. Je bohatý na vitamín C, zlepšuje imunitu a pomáhá při revmatických bolestech. Své léčebné vlastnosti získá až při narušení listu, proto se doporučuje medvědí česnek sekat nadrobno. Díky svým antibakteriálním látkám je medvědí česnek výborný při respiračních onemocněních, chřipce, angíně nebo nachlazení. Dále také pomáhá při léčbě průjmu.

Využití medvědího česneku

Medvědí česnek se využívá především v kuchyni. Je nejlepší ho jíst za syrova, při tepelné úpravě ztrácí mnoho účinných látek. V kuchyni se prakticky používá všude tam, kde se používá klasický česnek, je skvělým dochucovadlem. Jeho pozitivní vlastností je, že není tak aromatický, jako je česnek klasický. Medvědí česnek lze použít i jinak než jen do jídla. Ze šťávy z listů si můžete vyrobit hmyzí repelent nebo léčivou tinkturu. Pro dlouhodobé uskladnění je skvělé listy nasekat a zalít olejem.