Výchova dětí

Mateřské školy – boj o místa

V Českých Budějovicích proběhnou od druhého do čtvrtého dubna zápisy do mateřských školek. Nic neobvyklého, vždyť se tak přece děje každoročně, a to leckde. Ovšem právě nyní začínají pochody. Neradostné pochody.

Protože jsou to bohužel nervy, jež má nyní nejeden z rodičů na pochodu. Pokud je tedy nemá v kýblu.

Protože stejně jako dejme tomu vloni se i letos už v předstihu ví, že se na všechny nedostane. Kapacity se v rámci možností zvýšily, jak jenom to šlo, ale i tak…

Vloni bylo podáno přes osmnáct set přihlášek a nedostalo se na čtyři stovky dětí, byť stopadesát z oněch „nadbytečných“ mělo oba rodiče pracující a stojící tudíž před hodně závažným problémem – kam s ním?

A letos by tomu mělo být podobně. Protože k dispozici má být osm set volných míst a usilovně se v tuto chvíli pracuje na tom, aby do září vznikla ještě jedna, zbrusu nová školka pro dalších pětašedesát „šťastlivců“, jimž bude přáno dodatečně až před létem.

Mezi nejpravděpodobnější šťastlivce patří ty děti, jež mají ve městě trvalý pobyt, jsou správného věku a mají už v té které školce sourozence. Ovšem ani ti nemají své jisté.

A tak se trne. Protože ne každý má prarodiče, ne každý vhodné známé. A kolik z rodičů si může v dnešní době dovolit luxus využít služeb placených soukromníků, to víme všichni. A není věru snadné, zříci se v dnešní době zaměstnání a zůstat si s dítětem doma.

A naši mocní, včetně těch nejmocnějších z mocných? Bijí na poplach. Protože naše populace stárne a mladí se nám neženou do plození dětí…

Previous ArticleNext Article