Máta – pěstování v květináči

Máta patří společně s dalšími bylinkami – oreganem, bazalkou, meduňkou a libečkem – k nejoblíbenějším bylinkám, které si mnoho lidí pěstuje buď na zahrádce v záhonku nebo doma v květináči na okně či na balkoně. Skutečnosti, že je máta tolik oblíbená, se vůbec nelze divit, její využití nejen v kuchyni, ale i domácím léčitelství je více než pestré a různorodé, navíc je zvláště v letním obdobím neodmyslitelnou součástí řady míchaných a osvěžujících nápojů. Pěstování máty není vůbec žádná věda a my vám prostřednictvím dnešního článku prozradíme, jak pěstovat mátu doma v květináči.

Máta – způsoby pěstování

Mátu lze pěstovat vícero způsoby a záleží jen na vás, kterému z nich dáte přednost. Obecně nejvyužívanější možností, pro kterou se rozhoduje drtivá většina lidí toužících pěstovat si lístečky máty svépomocí, jsou sazeničky, které se dají pořídit doslova na každém rohu. Kdo má tu možnost, může si nechat připravit řízky od někoho, kdo již mátu pěstuje. Třetí možností je pěstování máty ze semínek, ovšem tato varianta se pro pěstování doma v květináči příliš nedoporučuje – často dochází ke stavu, kdy je bylinka neduživá a kolikrát se stane, že ani nevzejde.

Výsadba máty

Tato bylinka nemá příliš v lásce sucho, proto je potřeba ji vysadit do vlhké půdy. Jestliže plánujete mátu pěstovat jen jeden rok s úmyslem, že si za rok pořídíte novou, nemusíte ji na zimu přemisťovat. V případě, kdy ji chcete pěstovat několik sezon, doporučujeme květináč s bylinkou na zimní období přemístit do chladnější světlé místnosti, kdy je potřeba omezit zálivku, ale zároveň si dát pozor, aby bylinka úplně nevyschla. Co se ideální období týče, záleží na tom, jaký způsob zvolíte – zatímco semínka máty je nejlepší vysadit v březnu, sazeničky můžete pěstovat celoročně.

Výběr místa

Nejideálnějším místem pro mátu je polostín, přičemž nejlépe se jí daří na severních, východních a západních stranách. Máte-li tu možnost, určitě mátu umístěte právě do těchto míst, odvděčí se vám zdravím a dlouhou životností. Dejte si pozor, aby na rostlinku nepražilo sluníčko celý den, potom by se mohlo stát, že by máta začala usychat a začaly by jí opadávat listy, což není zrovna žádoucí stav. Důležité je rovněž ochránit mátu před větrem.

Správná péče

Během pěstování máty myslete na pravidelné zastřihávání, díky čemuž se vám bylinka začne krásně košatit a sklizeň se bude postupem času zvětšovat. Květ objevující se v období června a července odstřihněte.