Věda a technika

Martin Cooper – otec mobilních telefonů

Už je to 35 let od doby, kdy se uskutečnil první hovor přes první mobilní telefon, který v té době vypadal spíše jako tvárnice, jakou používají zedníci při stavbě domů. Nicméně je jasné, že to byl velký krok pro lidstvo, který dal vzniknout flexibilnímu spojení nevázanému na žádné kabely. Člověkem, který první mobil vytvořil, je právě Martin Cooper.

 
{snippet ad5}Bellovi a AT&T laboratoře sice s vizí bezdrátového připojení přišly už v roce 1947, ale skutečný boj o to, kdo přijde s prvním přenosným zařízením vypukl až na konci šedesátých let mezi Motorolou a Bellovými laboratořemi. Cooper byl projektový manažer v Motorole a v roce 1973 se mu podařilo sestrojit první funkční prototyp mobilního zařízení – Motorola Dyna-Tac. Po pár testech ho představil veřejnosti.

 

Bylo to v New Yorku. A tak 3. dubna 1973 těsně před tiskovou konferencí, která se konala v hotelu Hilton, stál na Manhattanu s více než jednokilogramovým telefonem v ruce a zkusil se připojit k síti. Zapnul telefon a sledován udivenými a zmateným zraky chodců vytočil číslo. Volal svému rivalovi Joelu Engelovi z Bellových laboratoří. Musel ho pořádně nakrknout!

 

Od těch dob se však mnohé změnilo. Mobil se stal každodenní součástí našeho života a pro některé dokonce nutností. Život bez něj by si mnozí z nás neuměli dnes už vůbec představit a já se musím přiznat, že patřím k nim. Pevným linkám nadobro odzvonilo. Ty už používáme spíše jen jako pomocníka pro internetové připojení. Velikost přístroje se však výrazně změnila – z těžké kostky, která původně měřila 23x13x4,5 centimetu, na elegantní módní doplňek.

 

Martin Cooper se narodil 28. prosince 1928 v Chicagu, kde také vyrostl. Získal diplom na Illinoiském technickém institutu. Prvně pracoval pro telekomunikační společnost a v roce 1954 začal pracovat pro Motorolu, kde zůstal 29 let. Je členem Mensy a za svůj technologický přínos získal také prestižní ocenění – Wharton Infosys Business Transformation Award.

 

Fotografie www.wikipedia.org

Previous ArticleNext Article