Výchova dětí

Marlies Knoke – Nový velký lexikon pro děti – příroda

„Víš, že jediný buk vyrobí fotosyntézou denně 10 kilogramů hroznového cukru? K tomu spotřebuje zhruba 10 000 litrů skleníkového plynu oxidu uhličitého a vytvoří zhruba stejné množství kyslíku.“ (citace z knihy)
Další díl z řady nových velkých lexikonů (vyšly již Sport a Technika) přináší základní poznatky z mnoha vědních oborů – fyziky, chemie, filozofie, zeměpisu, astronomie, botaniky, zoologie, ochrany životního prostředí a dalších.

Knížka je určena pro mladší školní věk a snaží se zodpovědět otázky, které rozvíjejí základní školní znalosti. Po úvodních heslech Co je příroda?, Jak vznikla Země? a Z čeho se skládá život následují abecedně seřazená hesla vysvětlující přírodní jevy, úkazy i vliv přírody na člověka a člověka na přírodu.
Jednotlivá hesla jsou doplněna fotografiemi vztahujícími se k tématu nebo černobílými či barevnými obrázky.

Jednotlivé pojmy (celkem 70) jsou řazeny abecedně dle seznamu umístěného na začátku knihy, takže dětem nečiní potíže se v knize vyznat. Každému pojmu je věnována dvoustrana rozdělená do kapitol. Například
– pojem Počasí je rozdělen do kapitol Meteorologové, Nízký tlak, Vysoký tlak, Studená a teplá fronta, Mořské proudy, Adam až Zita;
– pojem Moře je rozdělen do kapitol Sedm světových moří, Vlast větrů, Podmořské krajiny, strašené podmořské bytosti;
– pojem Hvězdy se dělí na kapitoly Na Mléčné dráze není mléko, Víš, kolik je na nebi hvězd?, Každá hvězda je slunečním systémem, Astronomická bádání, Astrologické předpovědi, Padající hvězdy dohořívají.

Kladem knihy jsou poznámky Víš, že… nebo Vyzkoušej to!, které jsou připojeny ke každému pojmu. Děti tak mají možnost dozvědět se další doplňující informace nebo si jednoduchým způsobem ověřit informace, které jsou jim předkládány v textu.

Kniha je v závěru doplněna rejstříkem, který umožňuje snadné vyhledávání.

Víš, že…
hadi mají čich v ústech? Tam mají uložený takzvaný Jacobsonův orgán, jímž mohou rozpoznávat pachy. Proto hadi kmitají jazykem: nabírají jazykem pach kořisti a ústy pak tento pach analyzují a rozpoznají, jakou kořist mají před sebou. Tento speciální smyslový orgán mají mimochodem také další živočichové, mimo jiné psi a kočky.

Vyzkoušej to!
Proč ve dne nemůžeme spatřit hvězdy? Zjisti to! Potřebuješ k tomu děrovač, list barevného papíru, velkou dopisní obálku a baterku. Venku by měla být tma, zatímco v pokoji by mělo být rozsvícené světlo. Udělej do papíru dvanáct dírek a vlož ho do dopisní obálky. Prosviť ji zezadu baterkou. Co vidíš? Nic moc. Zhasni světlo a podívej se ještě jednou. Teď uvidíš hvězdy… pardon, dírky přes dopisní obálku. A tak je to i u hvězd. Jsou tu pořád. Ale když je venku světlo, když Slunce svítí, nevidíš je, protože pro nás je sluneční světlo světlejší než hvězdy.

Vyzkoušej to!
Skleníkový efekt můžeš napodobit jednoduchými prostředky. Potřebuješ k tomu 1 větší průhledný igelitový sáček, 2 pokojové teploměry a slunečný den. Vlož jeden teploměr do igelitového sáčku a pevně ho zavaž na uzel. Pak to celé dej na slunce a vedle toho polož druhý teploměr. Po čtvrthodině zjistíš, že teploměr v sáčku ukazuje vyšší teplotu. Důvodem je, že uzlem může uniknout pouze část tepla, které se v sáčku vytvořilo.

Knihu vydává Grada Publishing, a. s., U Průhonu 22, 170 00  Praha 7, www.grada.cz, vydání 1., 2007.

Previous ArticleNext Article