Máme dostatek pitné vody?

Žijeme v zemi, kde nemáme problém s přístupem k pitné vodě. Znamená to však, že jí můžeme plýtvat? Ne, právě naopak, vodu bychom si měli vážit a šetřit pitnou vodu.

Jsou země, které mají moře nebo oceán, jsou země, které mají obrovské zásoby ropy, my patříme mezi země, které mají největší zásoby kvalitní pitné vody. Je to důvod, abychom chránili naše prostředí a zajišťovali, aby se zásoby kvalitní vody zachovávali.

Voda nejen na pití

Pitnou vodu používáme každý den. Používáme ji však nejen na pití, ale ve většině činností, kde je voda potřebná. To znamená, že vodu využíváme na mytí, splachování, čištění domácností a okolí domů, na mytí aut, strojů atd. Nemáme zavedeny rozvody samostatně na užitkovou a samostatně na pitnou vodu, a proto bychom měli k využívání pitné vody přistupovat zodpovědně.

Běžná čtyřčlenná rodina spotřebuje ročně v průměru 200 000 litrů pitné vody. Je to obrovské číslo, zvláště pokud si uvědomíme, že na pití a stravu využijeme jen malou část tohoto množství. Je možné zachovat si denní komfort, a přitom ušetřit? Při správném způsobu šetření se dají dosáhnout výrazné úspory, které se projeví i na účtech za bydlení.

Zbytečně puštěná voda

Základem je správné používání vody. Nenechat zbytečně puštěnou vodu, když ji nepotřebujeme. Například při mytí zubů nebo při sprchování nenechat puštěnou vodu, dokud si myjeme zuby nebo se mydlíme ve sprše. Je to klasický příklad plýtvání. Vodu nepoužíváme, a čistá voda protéká přímo do kanalizace. Opravdu stačí, abychom zodpovědněji upravili své běžné návyky. Máme však k dispozici také různé pomůcky, které pomáhají šetřit pitnou vodu z vodovodu.

Voda a vzduch

Nejjednodušší a velmi účinný pomocník je úsporný perlátor. Je to malá součástka, která je namontována na konci vodovodní baterie. Existuje mnoho typů perlátorů, některé slouží pouze k usměrnění toku vody, ale úspory jsou jen velmi malé. Na druhou stranu jsou skutečně kvalitní, technicky propracované úsporné perlátory, které pomáhají uspořit až 85 procent vody při stejném komfortu. Co to znamená? Už jsme zmínili mytí zubů. Vodu potřebujeme na propláchnutí zubního kartáčku, na opláchnutí úst. A jak šetříme vodou? Úsporný perlátor funguje na principu směšování vody se vzduchem, čímž vznikne dostatečný proud a tlak vody, jako při puštění proudu čisté vody.

Úsporný perlátor
Úsporný perlátor

Přimícháním vzduchu je však potřeba výrazně menší množství vody. Běžné baterie bez úsporného perlátoru mají průtok vody přibližně 12 až 20 litrů za minutu. Použitím vhodného pelátoru však můžeme získat výraznou úsporu vody. Můžeme si vybrat perlátor s průtokem 2, 4, 6, 8 litrů za minutu podle toho, kde ho potřebujeme použít. Nebo si vybereme perlátor s nastavitelným průtokem. Srovnání, kolik vody spotřebujeme bez použití pelátoru a s použitím perlátoru, je velmi jednoduché.

Sprchování jinak a přesto stejně

Jak jsme již zmiňovali, na sprchování používáme mnoho vody. Zde se úspory projeví ještě podstatnější, protože při mytí celého těla teče voda delší dobu, což znamená i větší spotřebu vody. Na sprchu však úsporný perlátor namontovat nemůžeme. Řešením je úsporná sprchová hlavice. Její konstrukce má stejnou technologii, jako perlátor. Smícháním vody a vzduchu se vytvoří dostatečný proud s celkovou menší spotřebou vody.

Úsporná sprchová hlavice
Úsporná sprchová hlavice

Úsporné sprchové hlavice mají různé tvary, mohou mít nastavitelné proudy vody, a tím umožňují jejich použití v každé koupelně. Pokud si porovnáme běžnou sprchovou hlavici s průtokem 20 litrů vody za minutu, a sprchování v délce 3 minuty, tak při použití úsporné sprchové hlavice s průtokem 7 litrů za minutu ušetříme při jednom sprchování až 39 litrů pitné vody. A každou minutou sprchování navíc ušetříme dalších 13 litrů vody!

Úsporné WC s umyvadlem

Podívejme se ještě na jedno denně využíváné příslušenství. WC. Denně ho používáme a denně takto proteče do kanalizace množství pitné vody. Samozřejmě, nebudeme nikomu radit, aby ho přestal využívat a chodil někam do keřů. Spíše jde o úspory při jeho využívání. Jednou z možností je využívat již použitou vodu. A přitom dodržovat běžnou hygienu, použít jednu vodu na umytí rukou a tutéž vodu na spláchnutí toalety. Řešení je jednoduché, použít zabudované umyvadlo na WC. Funguje to jednoduše, jak je zobrazeno na obrázku.

Zabudované umyvadlo na WC
Zabudované umyvadlo na WC

Po použití WC se stisknutím tlačítka spláchne (lze použít malé a velké spláchnutí, i tímto se šetří), a nádržka se začne naplňovat vodou. Na rozdíl od běžných splachovačů voda nepřitéká skrytým způsobem, ale přitéká přes vodovodní baterii do umyvadla. Takto si můžete ihned umýt ruce přitékající vodou. Voda neteče do kanalizace, ale vtéká z umyvadla do splachovací nádržky. Při nejbližším spláchnutí se tak nepoužije čistá voda, ale už použitá voda. Tímto způsobem se jedna voda využije až dvakrát, čímž se výrazně šetří spotřeba vody na mytí rukou a splachování. Splachovač s umyvadlem je zároveň řešením i pro menší prostory, kde se komplikovaně hledá prostor pro umyvadlo. Umyvadlo je integrováno do nádržky a tak nezabírá další místo a nepotřebuje samostatné rozvody vody a kanalizace.
Buďte zodpovědní a zamyslete se, kolik vody můžete denně ušetřit. Stačí lze změnit jen některé běžné návyky, kterými ušetříte tisíce litrů vody ročně. Využitím dalších pomocníků a úsporných řešení se může průměrná spotřeba vody v domácnosti výrazně znížit, abychom o naši čistou vodu nepřišli.