Chovatelství

Mainská kočka – plemeno, které zaujme svou velikostí

Jak se říká „není kočka, jako kočka". O tom svědčí množství plemen, z nichž některá se vám pokusíme představit v sérii rozhovorů se zkušenými chovateli. Dnes se zaměříme na mainskou kočku, která bývá nazývána také mývalí a jejíž mňoukání prý připomíná vrkání. Na otázky týkající se chovu mainských koček i průběhu soutěží odpovídala paní Alena Křížková.

Proč bývají mainské kočky nazývány jako mývalí?

Mainská mývalí kočka je americké národní plemeno a název mývalí naznačuje podobnost jejich hustě osrstěného ocasu s ocasem medvídka mývala.

Jak vypadá standard mainské mývalí kočky?

Mainská mývalí kočka zaujme svou velikostí, je to největší plemeno, a to jak kocouři, ale někdy i kočky. Jejich tělo je robustní, protáhlé, se splývavou hustou srstí, která vytváří kolem krku bohatý límec. Srst odolává vodě, je velmi příjemná na hlazení. Vyskytuje se ve všech přírodních zbarveních. Ocas je dlouhý a huňatý. Dominantní je velká hlava s hranatou tlamou a výraznými lícními kostmi. Profil je prohnutý s kulatým čelem a silnou bradou. Uši jsou přiměřeně velké hlavě, široké v základně, vysoko posazené. Výraz mainské mývalí kočky by měl být polodivoký a celkově by měla působit harmonicky.

Vaši mazlíčci dostali řadu ocenění. Kterého si nejvíce vážíte?

Každý chovatel si nejvíce cení úspěchů svých koťat. A mým nejúspěšnějším kotětem – a v loňském roce to byl i nejúspěšnější český odchov – je kocour Orion Sun Maine Treasures cz, který vyhrál 14 výstav, dostal mnoho nominací a byl často nejlepší v barvě. Hodně výstav vyhrála také kočička Gioconda Bay Maine Treasures. Kočička Magdala Sun Maine Treasures byla v roce 2007 nominována do BIS na světové výstavě v Bratislavě v koťatech 6–10 měsíců, kocourek Fantom Bay na světové výstavě v Itálii byl nejlepší v barvě v koťatech 6–10 měsíců.

Za co se na výstavách dostávají trestné body?

Především musí být kočka výborná v typu – nesmí mít rovný profil, ploché čelo, slabou bradu a uši daleko od sebe. Posuzuje se mohutnost, kvalita srsti, délka a huňatost ocasu. Hodnotí se i připravenost srsti a povaha.

Jak taková výstava probíhá a co vše se na ní hodnotí?

Na výstavě musíte projít vstupní prohlídkou, zvíře musí být zdravé a v kondici. Po umístění kočičky do upravené klece musíte zjistit, u kterého posuzovatele budete. Pokud při hodnocení bude vaše kočička úspěšná, může získat titul a ohodnocení BIV – nejlepší v barvě. Dále může být nominována do BIS. Odpoledne všechny kočky ve všech kategoriích bojují o tituly nejvyšší Best in Show – BIS.

Jak může chovatel poznat, že je jeho kočka vhodná na výstavy?
Chovatel to většinou do stáří tří měsíců kotěte pozná. Pokud je seriózní, měl by začátečníkovi poradit a na chov prodat pouze koťata opravdu  vhodná na chov a výstavy.

Vraťme se k mainské kočce.  Jak se snáší s jinými zvířaty, např. se psy?

Mainské mývalí kočky mají přátelskou a snášenlivou povahu. Jsou si vědomy své mohutnosti a důležitosti a k ostatním zvířatům přistupují jako ke kamarádům, nebojí se jich.

Jak jsou mainské kočky veliké a kolika let se dožívají?

I u těchto koček záleží velikost na rodové dispozici, tedy linii, ze které pochází. Největší zvířata váží 8–10 kg. Viděla jsem jednoho kocoura v chovné stanici v Německu a jiného ve Francii a to byly výjimky – vážili 12 kg. Dožívají se v průměru 10 až 15 let.

Kolik času zabere péče o jejich srst?

Péče o jejich srst není náročná. Většinou nemá sklon k plstnatění. Stačí dvakrát až třikrát týdně ji pročesat a zbavit mrtvých chlupů. V době dospívání je třeba hlavně u kocourků věnovat větší pozornost ocasu, u kořene se jim totiž více mastí.

Prý je pro ně typické zvláštní mňoukání. Je tomu tak?

Jsou to velmi společenské, povídavé kočky. Při jejich velikosti je jejich hlas tichý a jemný, připomíná vrkání.

Kdyby si chtěl někdo pořídit chovnou stanici mainských koček, co vše k tomu potřebuje?

Především by si měl pořídit kočičku, dohodnout se s původním majitelem a jít s ní zkusmo na výstavu. Pokud ho nic neodradí od jeho předsevzetí, přihlásí se do organizace chovatelů koček a dá si žádost o zřízení chovné stanice. Původní majitel kotěte mu určitě rád s chovem poradí.

Kolik koček by měl tvořit základ chovné stanice?

To záleží na možnostech majitele chovné stanice. Může ji tvořit i jedna kočička. Pokud se rozhodne mít kočiček více, je vždy dobré si pořídit chovného kocoura.

Jak často mohou mít mainské kočky koťátka a kolik jich bývá?

Dle chovatelského řádu může mít chovná kočka mláďata nejvíce třikrát během dvou let. Většinou má tři až šest koťátek, ale může jich být i deset. To jsou však výjimky.

Jsou zajisté hodně hravé. Jaké hračky pro ně doporučujete?

Mainské mývalí kočky jsou velmi hravé a hravost si uchovávají do vysokého věku. Milují všechny hračky od míčku, papírku až po mávátka. Zvláště mají rády hračky s peříčkem, ale ty jim dávám, jen když jsem s nimi. Pírka se ráda uvolňují a mohou být nebezpečná. Radost jim uděláte různými šplhadly a domečky. Moje kočky milují různé stany a jsou přebornice v jejich ničení.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů Vám i Vašim kočičkám.

Zdroj obrázků: www.mainetreasures.cz

Previous ArticleNext Article