Léčivé účinky mandragory
Mandragora lékařská (Mandragora officinalis) nebo také pokřín obecný je vytrvalá bylina z oblasti Středozemního moře a jsou jí připisovány účinky až magické. V historii byla opředena různými pověrami její psychotropní účinek byl využíván k magii a v čarodějnictví. Mandragora ale je také léčivá.
Starověký svět považoval mandragoru za účinné afrodisiakum. Vždyť její plody byly i v Bibli nazvány “jablíčky lásky”. Léčivé účinky rostliny byly v Egyptě popsány už v období okolo r. 1550 př. n. l. v Eberském papyru.pokřín obecný, účinky mandragory
Mandragora v historii
Už Hippokratés využíval mandragory při léčbě nemocí spojených se žlučníkem. Jeho perský kolega jí léčil bolesti hlavy a padoucnici, používal ji i jako anestetikum. Její anestetické účinky pomáhali odsouzencům k smrti ukřižováním, milosrdně jim pomáhala překonávat tu nesmírnou bolest. Mast nebo zahuštěná šťáva mandragory se užívala i zevně na popáleniny a otoky.
Semena a kořen mandragory působí jako velmi silné sedativum a hypnotikum. Mast připravená z mandragory vtíraná do kůže umí vyvolat halucinace či přivést do transu. Díky těmto schopnostem bývala oblíbenou ingrediencí lektvarů čarodějnic a mágů. Kořen uřezaný do lidské podoby nosívali lidé jako amulet pro štěstí a jako ochranu proti nemocem.
Co dnes léčí mandragora
Výtažek z mandragory se v dnešní době používá například ke zklidnění pacientů před operací. Dá se použít i při potížích se spaním, protože umí navodit hluboký spánek. V současnosti se začala mandragora užívat i při cukrovce a ke snížení vysokého krevního tlaku, připisují se jí i protirakovinotvorné účinky díky některým alkaloidům, které obsahuje. Nejlépe účinkuje při leukémii.
Přestože má mandragora prokazatelné pozitivní účinky při některých onemocněních, rozhodně se nedoporučuje používat ji bez odborného dohledu. Mějte na paměti, že je jedovatá a předávkování touto bylinou může mít fatální následky.