Zahrada

Květiny v bytě – Yucca

Yucca je rostlina, která je původem z USA a Mexika. Můžete pěstovat dva druhy této rostliny. Jedna je na kmínku, který bývá různě vysoký a silný, ze kterého po bocích vyrážejí růžice dlouhých listů. Druhý typ kmínek nemá a růžice vyráží přímo z hlíny.

Pokud chcete, aby se rostlině dařilo, je třeba jí dopřát světlo a přímé sluníčko. Hodně přímého slunce znamená  3 až 6 hodin přímého slunečního svitu. Yucca vyrůstající ze země snese i méně sluníčka. V době vegetace je třeba ji hodně zalévat, v zimě však zálivku omezíme. Jestliže rostlinu máme v zimě v teplé místnosti, můžeme ji rosit. Zahnědlé špičky listů svědčí o špatné zálivce. Rostliny zalévejte hlavně zespodu. Zvláště u Yuccy bez kmínku by neměla přijít častá zílivkydo listové růžice, aby neuhnívaly.

Yucca snáší dobře běžnou pokojovou teplotu. Je však třeba dávat v zimě pozor při větrání. Teplota by neměla nikdy klesnout pod 7 o C. Rostlinu přihnojujeme každých 14 dní, v zimě hnojení omezíme na polovinu. Přesazujeme ji přibližně jednou za dva roky, nejlépe na jaře.

Nejčastějším škůdcem jsou svilušky, které svědčí o příliš suchém vzduchu.

Rostlinky množíme řízky. Pokud vysazujete vzrostlejší rostlinu ven, vykopejte jí prostor zhruba 2x větší, než je kořenový bal a dostatečně hlubokou. Pokud je hlína špatná, pak smíchejte půl na půl původní hlínu s kompostem. Rostlinu přesazujte opatrně.

Máte-li vlastní zkušenosti, rady, či fotografie této rostliny, podělte se s námi do komentářů, nebo posílejte na mail redakce@meredit.cz, rádi je do článku přidáme.

Previous ArticleNext Article