Výchova dětí

Kuba nechce číst (Albatros)

„Kuba nechce číst, psát ani počítat. Však se mu do první třídy vůbec nechtělo. Co si ale počít s žáčkem, kterému se v hlavě honí všechno možné, jen ne škola? Paní učitelka z 1. A na to přišla! Od chvíle, kdy dostala ten skvělý nápad, všechny děti chodí do školy s nadšením. I Kuba? Ten se na každý den vysloveně těší! A cože to paní učitelka báječného vymyslela? Zeptejte se Kuby z naší knížky!“ (z obalu knihy)

Autorka knihy Kuba nechce číst, Petra Braunová, napsala pro děti již několik knížek, které byly vydány u nakladatelství Albatros. Tato spatřila světlo světa již v roce 2006, brzy byla rozprodána, a proto letos vyšel její první dotisk. Snad se pro svůj úspěch u malých čtenářů dočkáme i jejích dalších vydání. Protože je tato publikace určena především malým školákům, je text vytištěn větším písmem, aby se z ní dětem dobře četlo. Knížka obsahuje také mnoho obrázků od Jiřího Bernarda, to abychom si mohli lépe představit malého Kubíka a jeho kamarády. Ve dvanácti kapitolách sledujeme Kubův první školní rok – jak se vyrovnává s novou situací, s tím, že musí každý den chodit do školy, kde ho to zpočátku ale vůbec nebaví. Ještě že mají tak milou paní učitelku.

„Namaluj domeček,“ poroučí paní učitelka.
Domeček? diví se v duchu Kuba. Jaký domeček? Stojí se sklopenou hlavou. Křídu žmoulá v dlani. Obarvila mu všechny prsty nabílo. Paní učitelka chvilku čeká. Pak přistoupí ke Kubovi.
„Kubíku,“ pohladí ho po hlavě. „Soustřeď se. Přece umíš namalovat domeček, ne?“
Kuba stále mlčí. Má namalovat domeček takový, v jakém bydlí babička? Jaký si paní učitelka představuje?
„Já ho namaluju!“ křičí z lavice Pavel Kocián.
„Já! Já ho chci namalovat!“ křičí ostatní děti.
Paní učitelka se ohlédne. Napomene děti, aby byly zticha.
„Domeček namaluje Kuba,“ řekne. „Však on to umí.“ Paní učitelka bere Kubu kolem ramen.
„Podívej, Kubo, jeden domeček namaluju já a jeden ty, platí?“  a paní učitelka už kreslí hezký domeček se špičatou střechou a komínem.
Kuba se díví. Takový obyčejný domeček? A hned namaluje také takový. Komín se mu sice trochu kymácí, ale paní  učitelce to vůbec nevadí.

Máte-li doma malého školáka, který se zrovna naučil číst, pak je tato kniha určena právě pro něj. Díky velkým písmenům, přehlednému členění, zajímavému ději a pěkným obrázkům ho jistě zaujme, a stane se tak jednou z prvních knih, které za život přelouská.

Formát: 160×195, váz.
Počet stran: 76

Previous ArticleNext Article