Které ovoce má nejvíc cukru a které nejméně

Ovoce zařazujeme do jídelníčku pravidelně, a to zcela oprávněně. Je plné vitamínů, minerálů a také vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukrů do krve. Ovoce totiž obsahuje i poměrně dost cukrů (glukózy a fruktózy). Jedná se o jednoduché cukry, díky nimž rychle doplníte energii. 

Každé ovoce obsahuje jiné množství cukrů, některé ho mají tolik, že vám dokážou narušit dietní plán. jiné zase i přes svou příjemně sladkou chuť obsahují cukru poměrně málo, takže se do dietního jídelníčku hodí mnohem lépe. Které ovoce má nejvíc cukru a které naopak nejméně?

Ovoce s vysokým obsahem cukru

Mezi rekordmany mezi ovoci, pokud jde o množství cukru, jsou fíky a liči.Skoro třetina jejich hmotnosti jsou cukry. Další ovoce bohaté na cukry je mango (23 %) a banán (21 %). Toto ovoce vás zasytí a dodá potřebnou energii, když jste právě po tréninku nebo v případě nemoci, kdy tělo nemůže jiné potraviny. Druhy ovoce s vysokým podílem cukru sice nezařadíte do jídelníčku, jestliže chcete snížit množství sacharidů ve stravě, přesto není třeba se jich vzdát úplně. Mají v sobě potřebnou vlákninu a především vitamíny a minerály důležité pro správnou funkci tělesných orgánů. Jen omezte jejich konzumaci na dopoledne a na dobu po náročném tréninku.   

Ovoce opravdu dietní

Jestli chcete zhubnout a omezujete obsah cukru ve stravě, nemusíte se ovoce vzdávat úplně. Naopak, je dost takových druhů, kde je cukrů jen velmi málo. Mezi ně rozhodně patří bobuloviny – maliny, ostružiny, borůvky či brusinky (kolem 5 %). Jen 1 g cukrů na 100 g váhy obsahuje avokádo, které se také řadí mezi ovoce. Díky prospěšným nenasyceným tukům je oblíbeným dietním ovocem.

Celkem bez obav si můžete dopřát kiwi (6 %), jahody (7 %) nebo citrusy, i když grapefruit či pomeranč obsahují kolem 15 % cukrů. Během léta si rozhodně užijte vodní meloun (12 % cukru), broskve a třešně (cca 13 % cukru), na podzim rozhodně nezhřešíte se švestkami (10 %) nebo s hroznovým vínem (15 % cukru). Jde jen o to, dopřát si jejich konzumaci s mírou. Mezi dietní ovoce patří i čerstvý ananas s 10 % cukru a s látkou zvanou bromelin, která podporuje spalování tuků.