Cestování

Královna Beskyd – Lysá Hora

Lysá Hora je někdy přezdívaná královnou Moravskoslezských Beskyd a se svou výškou 1324 je také jejich nejvyšší horou. Pojďte se na ni podívat s námi.

Z Lysé Hory (za dobré viditelnosti) je úžasný výhled na ostatní hřebeny i údolí Beskyd, Jeseníky, někdy dokonce i na Vysoké Tatry, Bílé Karpaty, Malou Fatru i Králický Sněžník. Při naprosto ideálních podmínkách můžeme vidět dokonce i Sněžku, která je odtud vzdálená přes 200 km.

{snippet ad1}

Lysá hora se nachází v katastru obcí Malenovice, Ostravice, Krásná, Staré Hamry.

Na vrcholu Lysé Hory je meteorologická stanice, televizní vysílač, stanice horské služby, horská chata SKI, občerstvení, horská chata Lysá Hora a ubytovna Kameňák.

Na severovýchodě a jihovýchodě Lysé Hory jsou těsně pod vrcholem umístěny stanice dvou lyžařských vleků, které mají v Beskydech nejdelší lyžařskou sezónu.

Průměrná teplota na vrcholu Lysé Hory je 2,6 stupňů C, průměrné roční srážky činí 1500 mm. V zimě bývá výška sněhové pokrývky v průměru 1,5 m a vydrží často až do pozdního jara.

Na Lysé Hoře se nacházejí pomníčky s pamětními deskami turistů, kteří zahynuli za okupace.

Lysá Hora byla kdysi také každoročním cílem slezského básníka Petra Bezruče. K uctění jeho památky pořádají turisté každoročně v měsíci září "Vyplaz na Lysou".

Lysá Hora se stala také útočištěm některých ohrožených živočišných druhů např. rysa ostrovida, čápa černého, kosa horského, jeřábka lesního, strakapouda bělohřbetého atd. Do konce minulého století tu hnízdili orel skalní a orel křiklavý. Zaznamenána jsou zde i pozorování medvěda hnědého či vlka. Ale ty je pro nás turisty lepší nepotkat.

Kromě Lysé Hory mohou návštěvníci Beskyd turisté zhlédnou celou řadu dalších zajímavých míst. Mezi jinými je to například údolní nádrž Šance.

Údolní nádrž na Ostravici u železniční zastávky Šance byla vybudována v letech 1964 – 1969
. Slouží jako zdroj pitné vody pro Ostravsko. Platí zde přísný zákaz koupání a jakékoli jiné sportovní či rekreační činnosti. Sypaná kamenná hráz přehrady je 65 m vysoká a 342 m dlouhá. Nádrž se rozprostírá na ploše 336 ha.

Na hráz se návštěvníci dostanou pouze pěšky nebo na kole. Autem pak po silnici z Ostravice na Bílou, zaparkovat můžete u cesty na parkovišti a odtud to je jen asi 100 m na hráz nádrže. Celá přehrada se dá také objet na kole a to přímo z hráze do Masarykova údolí, dál do Starých Hamer, k pomníku Maryčky Magdonové a pak po silnici dolů do Ostravice, asi 30 km po zpevněné cestě. Ten úžasný výlet vám opravdu bude stát za to.

Previous ArticleNext Article