Koupelnová svítidla skvěle naladí atmosféru při relaxaci

Koupelnové svítidlo 34141/11/10Osvětlení velice výrazně ovlivňuje pohodu a celkové bydlení v místě, které obýváme. Aniž byste si to uvědomovali, osvětlení dokáže navodit například intimní atmosféru při večeři, dobrou náladu v jídelně, kde se sejdete s přáteli anebo pocit komfortu v koupelně. To, jak se rozhodneme osvětlit jednotlivé místnosti přispěje k naší duševní pohodě, dobrému pocitu a v neposlední řadě také ke zdraví našich očí například při práci anebo čtení. Je proto třeba vybírat osvětlení velice pečlivě. U výběru koupelnových svítidel pravidlo opatrnosti a informovanosti platí minimálně dvojnásob.

Zvolte kvalitní materiál a bezpečný stupeň krytí (IP)
Koupelnová svítidla lze vybírat z širokého sortimentu centrálních i bodových svítidel, avšak je třeba dbát na pokyny pro bezpečnost a s tím související stupeň krytí IP. Svítidla do koupelny jsou nutností každé domácnosti a musí jich být dostatek. Koupelnové osvětlení také probíhá největším nárokům na bezpečnost i intenzitu světla. Vzhledem k vysoké vlhkosti vzduchu v koupelně je třeba dobře vybrat materiál, ze kterého je osvětlení vyrobeno. Doporučujeme proto vybírat materiály kvalitní, které odolávají zvýšené vlhkosti, jako je chrom, sklo, nerezové materiály či kvalitní plast. Svítidla, která přijdou umístit do koupelny musí splňovat bezpečnostní předepsané normy. Musí být izolovaná a dostatečně chráněná při polití vodou. Také světelný zdroj by měl být kvalitní – například halogenová žárovka.

Centrální a doplňková svítidla vytvoří jedinečnou atmosféru
V každé koupelně by mělo být jedno osvětlení centrální, které bude možno využívat společně s dalšími doplňkovými osvětleními. Doplňkovými svítidly jsou svítidla nástěnná, umyvadlová či bodová. Centrální osvětlení musí být dostatečně intenzivní a schopné osvětlit celou místnost. Doplňková světla bývají nejčastěji umístěna nad zrcadlem a po obou stranách v blízkosti umyvadla anebo se dá řešit koupí koupelnového zrcadla s osvětlením. Světla u zrcadla nesmí být příliš oslňující. Koupelnové osvětlení slouží totiž také k relaxaci a je proto dobré zvolit tlumené světlo lokálního charakteru pro navození správné odpočinkové atmosféry.

Dbejte pokynů pro jednotlivé zóny v koupelně
Koupelnové svítidlo 34208/11/16
Prostor koupelen se dělí do jednotlivých zón, ve kterých je přesně určen stupeň krytí značený písmeny IP, kterým musí svítidla do koupelny být označena:
První zóna je prostor nacházející se ve vnitřním prostoru umyvadla , vany a sprchového koutu. Jsou to místa, která přicházejí do bezprostředního styku s vodou. Do těchto míst se umisťuje koupelnové svítidlo pouze v případech masážních van či sprchových koutů.

Druhou zónou se rozumí koupelnová svítidla v nejbližší blízkosti vany či sprchového koutu (především nad ním), kde je styk s vodou často nevyhnutelný. Do těchto míst patří jen svítidla s kvalitní izolací a velmi vysokým stupněm krytí.

Třetí zóna je v okolí sprchového koutu, vany či umyvadla do vzdálenosti 0,6 metru a také nad vanou 2,25 metrů. V této zóně opět umisťujeme dobře izolovaná svítidla s vysokým stupněm krytí.

Dbejte bezpečnostních pokynů
Pokud si nejste jistí se stupněm krytí a umístěním svítidla, vždy se poraďte s dodavatelem, kde se vám dostane odborného doporučení a rady. Ten Vám rád poradí zda je svítidlo vhodné jako centrální osvětlení koupelny, jako koupelnové svítidlo nad zrcadlo nebo pro aplikaci přímo do vyny sprchových koutů. Rozhodně dobře dbejte těchto doporučení a nakupujte pouze kvalitní svítidla do koupelny, která jsou přesně určena do zóny, do které je hodláte umisťovat Instalaci koupelnových svítidel též věnujte náležitou pozornost a nezanedbejte pokyny v návodech. Osvětlení v koupelnách je důležitým faktorem pro vaši pohodu v prostorách, kde budete relaxovat, vyberte proto osvětlení, které je vám příjemné a plní nejlépe svůj účel a bezpečností náležitosti.

 

Diskuze je uzavřena.