Kdy začíná menopauza

Menopauza je přirozený proces, se kterým se bude potýkat každá žena. Podstatou menopauzy je, že přestávají fungovat pohlavní orgány a s tím se děje v těle ženy mnoho změn. Pravda je, že projevy se u žen různí a menopauza také nepřichází ve stejném věku. Jak to tedy je, na co se připravit a mírnit její projevy?

Kdy se menopauza dostaví?
Je otázka, na kterou nedokáže odpovědět ani ta nejmodernější lékařská věda. Každé ženské tělo je jiné, proto u každé ženy přichází klimakterium jindy. Lékaři hovoří o tom, že menopauza přijde mezi čtyřicátým až šedesátým rokem života. Pro ženy může být určitým vodítkem pro určení doby to, kdy menopauzou prošla jejich matka. Nelze na to ale stoprocentně spoléhat.

Na jaké příznaky se připravit?
Klimakterium má mnoho příznaků, ne všechny se ale musí projevit. Pro období menopauzy a její příznaky jsou například typické návaly horka. Ženy se z ničeho nic začnou nadměrně potit a dostavuje se i rudnutí. Výskyt a síla návalů je různá. Dalším typickým příznakem je střídání nálad a celková psychická nepohoda. Ženy bývají hodně podrážděné, dostavuje se také nesoustředěnost. Někdy se dostavuje také porucha spánku. Objevit se také mohou závratě, nadměrné bušení srdce, zažívací potíže, dostavuje se také nevolnost, problémy s močením a další. Ženy také ztrácejí chuť na sex. Důležité je vědět, že tyto projevy mohou trvat i několik týdnů a mají vliv i na kvalitu dalšího života. Po menopauze hrozí ženám například osteoporóza.

Je třeba spolupráce s lékařem
Některé ženy mohou při tomto období velmi trpět, jiné ho zvládají v pohodě. Pokud jsou příznaky intenzivní, je vždy lepší kontaktovat lékaře, který může pomoci. Lékaři mohou předepsat různé léky na tlumení příznaků. Pomoci mohou také některé doplňky stravy, případě i nějaké cvičení apod.

Diskuze je uzavřena.