Sport

Jízda na kole vám provětrá hlavu

kolo3_male.jpgCyklistika patří k nejpopulárnějším sportům u nás. Každý rok s příchodem pěkného jarního počasí na kolo usednou jak nadšenci tohoto sportu, tak i lidé, kteří se chtějí pokochat krásou krajiny nebo vyrazit na projížďku se svými dětmi. Tento sport je hojně doporučovaný lékaři, a to nejen z důvodu „být prostě na zdravém vzduchu“ mimo město.

Jízda na kole je vhodná pro každou věkovou kategorii a pozadu nemusejí zůstávat ani ti, kteří trpí nějakými zdravotními problémy. Jedná se hlavně o lidi, kteří prodělali onemocnění, po kterém se cítí slabí, jejich svaly jsou ochablé a potřebují si zlepšit svou kondici.
Jak tvrdí sami fanouškové cyklistiky, kolo je ideálním způsobem, jak si tzv. provětrat hlavu. A pokud máte s sebou i své přátele, můžete prožít příjemný den se spoustou zábavy. Během cesty se vám nabídnou malé hospůdky stvořené právě pro cyklisty a chladivý nápoj je také nutným doplňkem pro vydanou energii a dodržení pitného režimu. Láhev s vodou, nejlépe neperlivou a nesladkou, byste ale měli mít stále při sobě, a to buď v batohu na zádech nebo upevněnou na kole. Pokud se vydáte do neznámých končin, vezměte si s sebou pro jistotu mapu, nebudete pak muset bloudit po krajině a zprvu dobře naplánované odpoledne se tak nestane hrůzou pozdního oběda pro vaše dítě nebo vás samotné, nepočítaje nervozitu, které budete vystaveni.
kolo1_velke.jpgPro člověka je kolo hned po chůzi druhým ideálním sportem, pro který by si měl ve svém denním, resp. týdenním programu najít čas.
A jakmile nastane pěkné počasí, pak nic neodkládejte a vyražte na cesty. Nepodceňujte však výběr správného kola.
Protože existuje několik typů kol, je nutné se zamyslet nad tím, pro jaký účel a terén budete tento prostředek využívat. To znamená, zda na něm budete jezdit po asfaltkách do práce, nebo každý víkend vyrazíte do hor či lesních cest. Také je rozdíl v tom, zda se jedná o použití pro ženy či muže, a to v odlišné geometrii rámu, velikosti sedátka, řidítek atd.
Pokud si nejste jisti, prodavač ve specializované prodejně vám jistě poradí s výběrem tak, abyste byli spokojeni a aby vaše očekávaná jízda neskončila bolestmi zad, hýždí či dalšími komplikacemi. Stejně tak uvážlivě vybírejte kolo i pro své dítě, řiďte se jeho věkem a dovednostmi.
Horská kola jsou, jak z názvu vyplývá, určena pro velmi náročný terén, jsou využívána cyklisty, kterým nestačí silnice, ale jejich adrenalinem jsou kamenné cestičky.
Silniční kola jsou naopak určena pro zpevněné cesty, na kterých děr najdete jen pomálu, tj. nejlépe asfaltové. Jsou využívána i jako dopravní prostředek pro cesty do práce apod.
Krosová kola (trekkingová) jsou určena vlastně pro oba druhy cest – jak na silnice, tak na cesty. Stávají se v poslední době velmi oblíbenými.

Zcela určitě ale nezapomeňte už při koupi nové kolo řádně vyzkoušet. Jen tak se na vlastní kůži přesvědčíte o jeho kvalitách a o tom, jak vám vyhovuje. Pamatujte, že ne každá reklama je užitečná a není nad vlastní zkušenost.

V neposlední řadě je důležitým ochranným prvkem přilba. Je to stejné jako v autě bezpečnostní pásy. I kratičká cesta může skončit úrazem, který nemusí být jen nepříjemným zakončením jízdy. Helma tedy zachraňuje život, a to doslova! Děti do patnácti let mají dokonce nošení přilby při jízdě na kole předepsané zákonem. Ale i my ostatní, dospělí, bychom se měli zamyslet, zda to není přece jen vhodná investice pro zachování našeho zdraví. Už při koupi ale nezapomeňte přilbu dostatečně vyzkoušet, její pásy vás nesmí tlačit a také by měla mít dobré odvětrávání, aby se vám zbytečně nepotila hlava.
Pro zajištění stability přilby slouží tzv. upínací mechanismy. U těch dobré kvality by měly být dva. Jednak zapínání pod bradou a jednak by měla přilba obsahovat mechanismus přizpůsobující se obvodu hlavy. Při koupi helmy se nedívejte pouze na cenu, která může být v některých obchodech až příliš nízká a neodpovídající kvalitě. Vždy je lepší obětovat vyšší částku, neboť správně zvolená přilba vám může zachránit život. Těch pár stovek navíc za to rozhodně stojí! kolo4_dite.jpg

Příklad si můžete vzít z jezdců náročných disciplín, jako jsou BMX, sjezd, freeride, skoky a podobně, kteří bez chráničů a helmy nevyjedou. Bohužel, stačí krátká procházka a cyklistů jakéhokoli věku bez tohoto doplňku potkáte několik desítek.

V neposlední řadě myslete rovněž na to, abyste byli vidět i vy sami, například okolo vás projíždějícími auty. Dobré reflexní proužky a značky na kole jsou samozřejmostí. Při jízdě na bicyklu myslete i na to, že ve chvíli, kdy na něj nasednete, se stáváte účastníky silničního provozu.

Jak tedy jezdit?
Stejně jako auta jezdíme vpravo po směru jízdy. Pokud chcete odbočit, ukazujte rukou změnu směru jízdy, a to vždy s dostatečným předstihem. Pamatujte, že auto za vámi nemůže předvídat, kam chcet odbočit. Pokud předjíždíte, berte ohled na ostatní, mimo silnice dodržujte pravidlo pravé ruky.
V případě jízdy v noci nebo v mlze musíte rozsvítit světlo, které je povinným vybavením vašeho kola a zároveň důležitou součástí ochrany vašeho zdraví.
Nikdy nepřeceňujte své schopnosti. Nenarušujte spokojenou jízdu ostatních a myslete i na životní prostředí.

A trochu odlehčení na závěr: Veselého cyklistu poznáme podle toho, že má mouchy mezi zuby.

Tak ať mezi ty spokojené patříte i vy…

Previous ArticleNext Article