Výchova dětí

Jen krok nás někdy dělí od smrti či nemocnice

Dnes mimořádně nepřeháním ani v úvodu. Jde totiž o velmi vážné téma. Vysokou úrazovost dětí a mladistvých. Pospíchala jsem pro dítka do školy, o krok dva mě předešla mladá dívka se sluchátky na uších. Rychlým krokem se pustila k silnici, aby přešla. V první vteřině mi nedošlo, že neslyší rychle se blížící automobil…

Došlo mi to až ve vteřině druhé. Ve třetí by už bylo pozdě, ale naštěstí ucítila přijíždějící auto a možná zahlédla koutkem oka, protože doslova a do písmene na poslední chvíli strhla své tělo a krok zpět na chodník. Auto prosvištělo kolem, a v té rychlosti a šoku se patrně řidič nezmohl ani na zatroubení. Navíc těsně za ním jelo stejně rychle auto další. V tomto případě, kdyby byla dívka o krok rychlejší, byla by bouračka a následky velké.

Čím dál častěji, patně i díky vzrůstajícím technickým vymoženostem a počtu dopravních prostředků, slýcháváme o dětských úrazech. Podle statistik tvoří úrazy přes 40% dětských úmrtí. Z toho největší podíl mají na svědomí právě dopravní nehody. Z těchto nehod dokonce více jak polovinu zaviní přímo děti – jako chodci nebo cyklisté.

Jsem matka a v blízkosti silnice jsem vždy velmi neklidná a bystřím smysly na nejvyšší možnou úroveň, abych předešla možným problémům. Nemůžeme naše děti chránit neustále, ale můžeme udělat vše pro to, aby se snížilo riziko úrazů na co nejnižší úroveň.

Jak děti v jakém věku chránit?

Předškoláky

– nenechávejte bez dozoru
– oblékejte je do bund a kalhot pošitých reflexními proužky (odrazkami)
– učte je se pořádně rozhlížet před vstupem do vozovky
– choďte nejbezpečnější možnou cestou
– na nebezpečných úsecích je vždy držte pevně za ruku
– vyhledávejte hřiště dál od rušných silnic

Školáky

– tady by oblečení s reflexními proužky mělo být samozřejmostí
– zvláště mladším školákům najděte co nejbezpečnější cestu ze školy domů
– občas prověřte, jestli nezapomínají na bezpečnost
– nepouštějte je na kole, bruslích apod. do dopravně nebezpečných lokalit

Starší školáky a středoškoláky

– můžete jim připomínat a vysvětlovat, že není radno telefonovat po cestě přes rušné silnice
– stejně tak poslech hudby nepatří k bezpečným aktivitám po cestě domů
– dávejte pozor i na náznaky, že se chytli party, která se věnuje „sportům z nudy“. Například přebíhání silnic těsně před autem apod.

Máte další vyzkoušené nebo teoretické rady pro ostatní rodiče, či osobní zkušenosti s nepozorností dětí a následnými úrazy? Napište nám do komentáře pod článkem.

Zdroj: statistiky Ministerstva vnitra ČR

Previous ArticleNext Article