Výchova dětí

Jak zvládnout první týdny školy co nejlépe?

Prázdniny skončily a opět nastal čas každodenního chystání svačin, úkolů, pomůcek do školy a především vstávání. Někoho čeká letos škola poprvé, některé děti už mají první rok či roky za sebou. Jak se co nejrychleji zase dostat do normálního školního režimu vám poradí náš článek.

Děti si přes léto navykly na vstávání, až je sluníčko, hlad či jiné potřeby vytáhnou z postele. I každodenní povinnosti jako úkoly atd. mohou být zpočátku problém. Zvláště malým dětem musíme trochu pomoci, aby si opět navykly na nezbytný řád a pořádek a aby to nebyl pro ně i pro nás boj. Jak tedy na to?

Především musíme hned od prvních školních dní trvat na dodržování obyklého rytmu. Tedy ráno vstávat v určitou dobu, v klidu se nasnídat, včas vyrazit do školy. Odpoledne nejdřív napsat úkoly a nachystat si věci na další den, případně i oblečení a pak teprve hurá za zábavou. Později můžete zvolnit a dělat výjimky.

Pro někoho je škola příjemná, rád se učí a těší se po prázdninách na kamarády a vstup do dalšího školního roku zvládne lépe. Pro někoho je to naopak spíše nepříjemné zvykání si na prostředí a spolužáky, které na konci června velmi rád opouštěl. Pro prvňáčky je to vždycky něco nového a začátky budou těžké. Proto bychom se zvláště mladším dětem měli více věnovat a zpříjenit jim první týdny, jak to jen půjde. Na víkendy naplánujte pěkné společné výlety (aquapark, ZOO, zábavní centra, projížďky na koni, výlet do přírody, kde se mohou vyběhat…), vypusťte nepříjemné návštěvy u příbuzných, kde se obvykle děti nudí a musí poslouchat neustálé – „To nesmíš. Na to nesahej…" apod.

I přes týden využijte volného času a zahrajte si společně hry, nechte je malovat nebo dělat oblíbené činnosti a chvalte, chvalte a chvalte. Sebevědomí dětí je u nás stále ještě trochu zanedbáváno, takže neuškodí, když svého drobečka školou povinného budete povzbuzovat, kdykoli to jen půjde a pomůžete mu tak cítit se lépe, víc si důvěřovat a zvládat snáz i těžší životní situace.

Nezapomínejte, že je jedno, kolik nám je let a jak velké trápení z pohledu druhých prožíváme. Pro každého z nás je to aktuální trápení zrovna právě to největší. Proto nepodceňujte signály svých dětí značící, že něco není v pořádku, a snažte se dopídit  toho, co se jim honí hlavičkami.

Mám pro vás ještě pár tipů na výborné stolní hry s mladšími školáky, které můžete hrát celá rodina a zažít tak příjemný společný čas.

Umí prase létat?

Hra bystří smysly, děti a mnohdy i dospělí se při ní naučí, kdo má zobák, kdo žije v hejnu apod. Je to hra o zvířátkách a úkolem je po otočení jednoho konkrétního zvířátka co nejrychleji označit kartičky s vlastnostmi, které ke zvířátku pasují. Například tučňák má zobák, peří, chloupky, žije v hejnu, je ohrožený druh… Po několika hrách budou vaše děti perlit novými znalostmi:-)

Válka s pokerovou sadou
K oblíbené hře mých synů (5 a 7 let) používáme velkou pokerovou sadu s žetony. Hrajeme klasickou karetní válku. Každý dostane stejně velkou hromádku karet, kterou otočí lícem dolů, nejsou tedy vidět hodnoty karet. V každém kole vsadí žeton, dva či více, a vyloží kartu. Hráč s nejvyšší kartou vyhrává a bere všechny karty a žetony. Hra je oddychová, může se hrát kdekoli, žetony ji spestřují. Děti se učí čísla, hodnoty – co je větší, co menší, zároveň musí hospodařit se svými žetony a jejich barevnost a vyhrávání je povzbuzuje k další hře.

Třetí oblíbená hra jsou Osadníci Junior
U této hry si na začátku rozestavíte domečky ve své barvě. Každý hází kostkou a při každém hodu získáváte určité suroviny, podle toho jaké číslo padlo a kde stojíte. Vaším úkolem je obsazovat postupně volné území a stavět si svoje domečky. Kdo postaví vše jako první, vyhrává. Děti se dozví něco o „stavebním materiálu", opět je hra nutí k přemýšlení, co si mohou za co pořídit, co potřebují vyměnit apod.

Přeji vám co nejhladší přechod na školní režim a příjemnou zábavu s vašimi dětmi.

Previous ArticleNext Article