Jak zhubnout bez diety

Zkusili jste už desítky diet, ale při žádné jste se nezbavili nadbytečných kilogramů, naopak možná ještě něco nabrali navrch? Problém je v tom, že dieta je nějaké stravovací plán na omezenou dobu, plný přísných zákazů. 

Řekněte sami: když vám někdo zakáže například čokoládu, na co budete celou dobu myslet a co si dáte jako první potom, co s dietou skončíte? Dietu vnímáme jako něco, co jednou skončí. A potom se obvykle vracíme k původním stravovacím návykům, které nám ty kilogramy navíc způsobily. Logicky tedy – diety nefungují.

Změna stravy jako životní styl

jestli se chcete zbavit kil navíc navždy a už je znovu nenabrat, zamyslete se nad tím, kde ve stravování děláte chyby. K tomu vám pomůže, když si každý den zapíšete úplně všechno, co jste snědli a vypili. I tu jednu jedinou sušenku ke kávičce. V seznamu se vám budou opakovat některé energeticky náročné potraviny a nápoje, díky nimž se tak kulatíte.

když zjistíte příčinu, je snadnější ji napravit. Začněte tím, že vyřadíte prázdné cukry a vůbec omezíte sacharidy. Na druhou stranu se vůbec nezdržujte počítáním kalorií, protože je rozdíl, co s vaším tělem udělá například 1000 kcal přijatých z vhodných potravin (zelenina, tvaroh, kuřecí maso) a 1000 kcal ze sladkostí nebo sladkých nápojů.

Triky, které pomůžou hubnout

Jestliže si upravíte jídelníček tak, že bude konzumovat více bílkovin a zdravých tuků na úkor prázdných sacharidů, můžete si hubnutí usnadnit ještě několika vychytávkami:

  • Před jídlem se napijte vody. Žaludek tím ošidíte, bude mít dřív pocit naplnění
  • Dávejte si jídlo na malé dezertní talířky nebo do malé misky. Je dokázáno, že stejné množství jídla na malém talířku vzbuzuje dojem, že je ho víc, než když ho dáte na talíř velký.
  • Nejezte u televize a už vůbec ne u sportovních přenosů. Je to možná překvapivé, ale pohledem na sportovní výkony jiných simulujete vlastní organizmus k vyššímu příjmu energie.
  • Odpočívejte, neponocujte. Unavené tělo má potřebu vyššího příjmu energie z potravin. Navíc se dostává do stavu, kdy začne produkovat víc hormonu kortizolu a ten umí pěkně potrápit zpomalením metabolismu.