Jak zařídit dětský pokoj pro školáka

Jste rodiče budoucího prvňáčka? Pak je právě na čase zařídit vašemu školákovi pokoj nejen na hraní, ale vytvořit mu v něm také pracovní koutek.  

Bude to pro něj obrovská změna. Jeho království hraček se promění na místo, kde bude muset mít už i prostor pro učení, čtení a psaní domácích úkolů. Jistě se vám proto bude hodit pár tipů, na co je dobré se zaměřit a zařídit pokojíček tak, aby v něm všechno mělo své místo.

Pozor na rušivé elementy

Dětem je dobré určit zóny na hraní, učení a na odpočinek. Tím mu nastolíte řád, kterým se pak bude řídit po zbytek jeho studentského života. Barvy stěn i nábytku volte takové, aby neodváděly pozornost, ale naopak uklidňují nebo povzbuzují koncentraci ( fialová). Nedoporučují se žádné výrazné barvy, například červená může působit až agresivně.

Zařizování je přece jen finančně náročné, takže je dobré se vyvarovat krátkodobým trendům, například oblíbených hrdinům či pohádkovým bytostem na nábytku. Sami víte, jak děti v jejich věku často mění názory na své oblíbené postavičky, proto jim raději jejich obrázky rozvěste po místnosti a podle potřeby je vyměňujte.

Zaměřeno na nábytek

Výběr nábytku přizpůsobte tomu, aby vydržel několik let. Velkou pozornost věnujte koupi stolu a židli. Doporučuje se stůl rostoucí, ale ty bývají zbytečně nákladné a často i dost složité na obsluhu. Zaměřte se především především vhodnou výškou, která by se měla odvíjet od výšky dítěte. Nejčastěji se pro mladší školní děti pořizují stoly s výškou 70 až 75 cm.

Výběr správné židle je další oříšek. Nevhodná židle pro dítě je dospělácká, měla by mít jednoduché ovládání. Školák sám by si měl dokázal nastavit židli tak, aby se mu sedělo pohodlně. Děti se rády houpají a možná se budete divit, ale velice jim to prospívá. Houpáním posilují své tělo, nejsou tak rozlámané ze sezení, jejich pozornost bývá delší.

Světlo a prostor

Nic nenahradí přirozený zdroj světla, ale ani tak by neměla na psacím stole chybět lampička. Umístění lampičky zvažte podle toho, jestli je váš školák levák či pravák. V případě praváků by světlo mělo dopadat z levé či přední strany, u leváka naopak.

Nezapomeňte také na dostatečný úložný prostor na učebnice, sešity a jiné pomůcky do školy. Přitom by mělo dost místa zbýt i na hračky a další volnočasové aktivity. Z toho důvodu se hodí policový systém na zdi, zavěšené police nezabírají tolik potřebnou podlahovou plochu.