Jak zajistit dětem lepší start do dospělého života

Možná si teď, když máme malé děti, neumíme představit, že jednou odejdou z domu a postaví se na vlastní nohy. Určitě bychom jim neměli bránit, ale naopak se na tento životní krok připravovat už teď. Každému mladému člověku se hodí nějaké peníze do začátku – na studium v zahraničí, na pořízení auta, na koupi prvního bytu nebo cokoliv jiného.

Kdy začít vytvářet finanční polštář pro své děti?

Začít spořit nebo investovat pro děti se dá vlastně od jejich narození. Záleží na možnostech rodiny a volných finančních prostředcích.

Mladí rodiče Lukáš a Jana mají dvě malé děti, které velmi milují a záleží jim na jejich budoucnosti. Jsou oba zaměstnaní, byt získali po prarodičích, a tak si mohou dovolit využít měsíčně nějaké peníze ke zhodnocování. Teď přemýšlejí jak nejvýhodněji.

Investovat do podílových fondů?

Investování do podílových fondů bývá výnosnější. Pokud rodina bude měsíčně posílat dva tisíce do Fondu růstového, může mít za 18 let při očekávaném ročním výnosu 5 % skoro sedm set tisíc, které by mohli rozdělit svým dětem. Toto zajímavé zhodnocení není ale zaručeno a cena může kolísat. Výhodou je, že tyto prostředky lze kdykoliv vybrat a nejsou nijak vázané.

Spořit výhodně se státní podporou?

Ze spořicích produktů je nejpopulárnější stavební spoření se státní podporou. Peníze se zhodnocují bezpečně za předem stanovených podmínek. Nevýhodou je vázací doba 6 let, po kterou nelze peníze vybrat. Součástí smlouvy je ale i nárok na výhodný úvěr ze stavebního spoření, který je určený na výdaje spojené s bydlením.

Nejlepší je kombinace různých produktů

Rozložit výhody a rizika je možné zkombinováním spořicích a investičních produktů. Tím pokryjeme krátkodobější i dlouhodobé cíle. S malými, ale pravidelnými částkami umožníme svým dětem jednodušší začátek dospělého života v momentě, kdy to budou nejvíc potřebovat.