Jak vyrobit adventní věnec

Vyrobit si adventní věnec není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Originální vlastnoručně zhotovený ho můžete mít už za 2 – 3 hodin, záleží na tom, jak a čím ho chcete zdobit.

Dřív, než si napíšeme, jak při výrobě adventního věnce postupovat, mohlo by vás zajímat, proč si jím vlastně dekorujeme stůl v předvánočním čase. Adventní věnec je totiž velmi symbolický: kruhem je naznačena věčnost a chvojí připevněné jehličkami po směru hodinových ručiček mají vyjádřit koloběh života. Čtyři svíce pak jsou poslem světla, které přichází – pro někoho je to Ježíš, pro jiné zimní slunovrat. Svíce mají ještě jednu symboliku, první znamená naději ve všechno lepší, ve splnění přání. Druhá je přáním míru v srdci i ve světě, třetí představuje přátelství a děkuje za všechny blízké a poslední je znamením lásky.

Adventní věnec krok za krokem

Nejprve si připravte vše, co budete potřebovat:

  • kruhovou podložku ze slámy nebo polystyrenu
  • chvojí – větvičky jehličnanů, které rychle neopadávají, například jedle (ale klidně například jalovec) o délce kolem 7 cm
  • vázací drát – ideálně zelený, aby se barevně sladil s chvojím
  • štípačky na drát
  • zahradnické nůžky (malé nebo velké) pro úpravu chvojí
  • tavnou pistoli + silikonový náboj
  • 4 bodce jako základny pro svíčky
  • svíčky
  • různé ozdoby: vánoční kouličky, slaměné ozdoby, šišky, mašle, prostě cokoliv se vám na věnci bude líbit.

Postup: Začnete tím, že chvojím obalíte celý věnec tak, aby nebyl vidět korpus. Větvičky přikládejte tak, aby byly jehličky  po směru hodinových ručiček (takže budete skládat opačným směrem) a hned je přivazujte drátem k věnci. Věnec by měl být po celém obvodu přibližně stejně silný, pokud budou někde větvičky přečnívat, zastřihněte je. Drát je také potřeba zafixovat, aby se věnec nerozpadl. Při předposlední otočce na spodní části věnce vytvoříte malé očko. Pak položíte poslední řadu chvojí a drát ustřihnete – necháte si jen asi o 3 cm delší konec. Ten provléknete již připraveným očkem a zapíchnete do podložky. Tak zafixujete drát i celé chvojí na věnci.

V druhém kroku následuje umístění zápichů pro svíce. Ty si na věnci rozvrhněte podle sebe – buď je zapíchnete do čtverce nebo je můžete ponechat v řadě na jedné části věnce a druhou část ozdobit. Zbývá poslední krok: naaranžujte a tavnou pistolí přichyťte předmty jimiž věnec ozdobíte.