Jak vybrat zesilovač WiFi

V prostornějších domech či bytech někdy může být celkem problém pokrytí signálem. Zvlášť, jestliže jde o prostor členitý, na některá místa prostě signál nedosáhne. To vás při práci může dost limitovat, protože jednou z výhod WiFi by měla být absence jakéhokoliv omezení, prostě být na příjmu úplně všude. Právě tohle řeší zesilovač WiFi

Pokud ke kvalitnímu routeru s velkým dosahem přidáte ještě WiFi extender/repeater (zesilovač, také opakovač), rozšíříte nejen dosah WiFi, ale také díky němu zesílíte signál tam, kde už slábne.

Co je WiFi extender/ repeater co od něj očekávat

V podstatě se jedná o malou, cenově dostupnou krabičku, kterou zapojíte do zásuvky na dohled od routeru. WiFi repeater sám o sobě signál nevytváří, využívá se k posílení signálu, při řešení hluchých míst, kde samostatný směrovač přenáší jen slabý, nebo dokonce žádný signál.

WiFi extender funguje na jednoduchém principu: přijímá bezdrátový signál a ten následně posílá dál. Je tedy důležité, aby byl umístěn v dosahu původních WiFi vln, v přímé viditelnosti routeru. Obecně platí, že čím dále je extender od routeru, tím nižší rychlost WiFi může poskytnout. Proto je vhodné umístit ho tam, kde naměříte alespoň 50 % síly signálu.

Požadované parametry zesilovače WiFi

WiFi extender není příliš drahá záležitost, takže doporučujeme nebrat tu nejlevnější variantu – jednokanálový 2,4GHz model. Jeho výkon je minimální, navíc zaznamenáte pokles rychlosti připojení. Jestli nejste příliš zkušení IT technici, je výhoda mít na vybraném modelu tlačítko WPS. Stisknete tlačítko na routeru a na extenderu a vše se propojí a nastaví bez toho, že byste to museli složitě konfigurovat.

Při výběru se vyplatí zohlednit frekvence pásma, podporované maximální rychlosti připojení, rozsah pokrytí (zisk a počet antén), ale i další specifické vlastnosti, například, jestli nabízí i jiný pracovní režim nebo jestli má LAN konektor. Vyplatí se také mít model s LED indikací signálu, máte tak vždy přehled o tom, jestli všechno funguje.