Foto, video

Jak vybrat kameru s ohledem na záznamová média

V dnešní době trh nabízí spoustu druhů kamer s různýmy druhy záznamových médií. Ale pro který typ se rozhodnout? Tuto otázku si jistě klade každý, kdo si chce kameru koupit a tak si dnes přiblížíme, jaké typy záznamových médií v kamerách vůbec existují.

1. MiniDV (mini digital video) kazeta:

Na tuto kazetu lze zaznamenávat v digitální kvalitě, jedná se v podstatě o miniaturní VHS kazetu, ale kvalita zvuku i obrazu je mnohem vyšší. Maximální doba záznamu je v LP režimu (long play – dlouhé nahrávání) až 120 minut a ve standardním režimu SP (standard play – standardní nahrávání) se nahraje maximálně 80 minut. Kvalita záznamu je u obou režimů stejná, ne jako u analogového VHS záznamu kde se v LP režimu zhorší obraz i zvuk. Důvod, proč kvalita zůstává stejná, je velmi jednoduchý, hned si to přiblížíme:

Pokud nahráváte v SP režimu jeden díl pásky je pro záznam obrazu, další pro záznam stereo zvuku a poslední pro záznam audio dabingu (dodatečné doplnění zvuku – hudba, komentář). V případě LP nahrávání se na jeden díl pásky nahraje obraz, na další stereo zvuk, audio dabing není (nemůžete si tedy dodatečně přidat k záznamu další zvuk). Kvalita obrazu i zvuku je však u obou režimů nahrávání ve stejné kvalitě. Nevýhodou je však stejně jako u VHS kazety dlouhé přetáčení, hledání určitého místa je zdlouhavé a pomalá rychlost převodu do počítače – v poměru 1:1. Tento typ kamer je nejprodávanější z jednoho prostého důvodu – cena je již od 6000 korun. Jedna miniDV kazeta stojí cca 80 korun, pokud vám stačí záznam o délce 60 minut.

 

2. 8-mi centimetrové DVD (digital video disk) nosiče:

Kamery s tímto médiem měří přesně 8 cm a mají tedy menší velikost než běžné DVD. Hlavní výhodou těchto záznamových médií je 100% kompatibilita se všemi DVD přehráváči či rekordéry, rychlá editace a malé rozměry. Prodává se několik druhů disků např. DVD+R, DVD-R o kapacitě 1,4 GB – lze na ně nahrávat pouze jednou. DVD+RW, DVD-RW 1,4 GB – tyto nosiče jsou mazatelné a starou dovolenou tak můžete nahradit novým záznamem. DVD+R DL 2,8 GB – mají vyšší kapacitu, až 138 minut v méně kvalitním záznamu v LP režimu. Ve středně kvalitním SP režimu lze nahrávat 69 minut. V nejvyšší kvalitě záznamu, označované XP, je délka záznamu 35 minut. Kvalita záznamu se liší podle toku dat, čím vyšší tok, tím je záznam kvalitnější. Přičemž samozřejmě čím je záznam kvalitnější, tím je i větší objem dat. Cena kamery se pohybuje cca od 7000 Kč. A média DVD+-R stojí kolem 20ti korun, za DVD+R DL zaplatíte 90 korun a za DVD+-RW 50 korun.

 

3. HDD (hard drive disk) pevný disk:

Dále se vyrábí kamery se záznamem na HDD nebo-li pevný disk. Tento disk je stejný jako u běžného počítače, jen je daleko menších rozměrů, aby celková velikost kamery nebyla příliš velká. Tento typ kamer je menší než miniDV nebo DVD. Nabízí opravdu obrovský objem dat až 30 GB záznamu což je cca 7,5 hodiny v té nejnižší kvalitě záznamu. Můžete v klidu odjet na dovolenou bez strachu, jestli jste vzali dostatečné množství kazet či DVD. Mnozí zákazníci se ptají, zda má kamera ochranu harddisku proti pádu, což znamená, že čtecí zařízení se při rychlé změně pohybu (při pádu) odkloní od ploten a tím chrání HDD proti zničení. Tuto funkci však mají jen některé modely, vyptejte se proto podrobně prodávajícího. Zamyslete se ale i nad tím, že pokud vám spadne kamera, fotoaparát nebo cokoliv jiného na zem, často je jedno, jestli přístroj má ochranu HDD či ne, protože se může poškodit i něco jiného – optika, čipy… Velkou výhodou této kamery je obrovská rychlost převodu do počítače a to v maximální DVD kvalitě. Už žádné dlouhé převody! Zvuk je dokonce nahráván v Dolby Digital 2.0 kvalitě.Cena těchto kamer je minimálně 10000 korun.

 

4. SD (secure digital) paměťové karty:

 

Kamery se záznamem na paměťový čip se vyrábí i kombinovaně se všemi záznamovými médii, které jsem popisoval. Dříve byl tento typ kamer nepřílliš populární z důvodu vysoké ceny SD karet, např. 2 GB SD karta stávala 5000 korun a zaznamenali jste na ni pouze 30 min. I v dobré kvalitě byl záznam trhavý a nepřirozený, optické parametry nebyly příliš dobré. Dnes tyto kamery dosáhly značného pokroku a cena SD karet podstatně klesla, naproti tomu kapacita a rychlost záznamu vzrostla. Cena SD karty 8 GB je kolem 1500 Kč, na tuto kartu nahrajete záznam v režimu XP 100 minut, v režimu SP 200 minut a v LP režimu až 400 minut. Optimální je nahrávat v SP režimu, kde je minimální rozdíl v kvalitě od originálu. Dokonce existuje i SD kamera, se kterou můžete natáčet v dešti a může vám spadnout z 1,2 m na zem a nic se jí nestane. Má totiž speciální tvrzenou konstrukci a celá koncepce kamery je jiná než u běžných kamer. Cena značkovějších SD kamer se pohybuje kolem 10000 korun. Osobně pokud bych srovnal poměr výkon cena, raději bych volil HDD kameru.

 

Přeji vám dobrou volbu při výběru kamery a ať se vám povede zaznamenat mnoho šťastných vzpomínek!

Autor: Tomáš Pazdera

 

Previous ArticleNext Article