Jak vybrat dioptrické brýle

Při výběru brýlí by měl každý zohlednit několik faktorů, především tvar svého obličeje, velikost, tvar i materiál obrouček.

Nošení brýlí už dávno nikdo nepovažuje za ostudu, naopak se dostávají do popředí popularity i u lidí, kteří dioptrické brýle nepotřebují. Mohou být totiž osobitým módním doplňkem, v němž vypadáte velmi sofistikovaně.

Na co si dát při výběru brýlí pozor

Lidé velmi často dělají chyb při volbě velikosti obrouček. Ty by měly dosahovat maximálně úrovně obočí, ideálně o něco níž, neměly by být širší, než lícní kosti a oči by měly být zhruba ve středu očnice. Spodní část brýlí by se neměla dotýkat tváří. Pokud jde o posazení brýlí na nose, to se dá obvykle dobře korigovat pomocí nosníků.

jestliže už máte brýle, které vám sedí, a rádi byste jen pořídili nějaké novější, pomůžou vám čísla na vnitřní straně brýlí. Ta prozrazují šířku očnice, šířku nosníku a délku postranic. Podle těchto čísel vám zkušený odborník pomůže vybrat obruby stejné velikosti. Stejně tak vám pomůže vybrat materiál podle tloušťky skel (mínusové dioptrie se od středu ke kraji rozšiřují, takže by v úzkých rámečcích nemusely držet).

Jak vybrat brýle podle tvaru obličeje

Každému tvaru obličeje sluší jiné brýle. Jestliže máte obličej hranatý s ostřejšími liniemi, budou vám slušet oválné brýle, pilotky, kulatější a bezobroučkové brýle. V případě, že je váš obličej spíše kulatý, je dobré volit spíš hranaté brýle s tenkými obroučkami. To ovšem neznamená, že si nemůžete pořídit brýle kulatější, pokud se v nich cítíte dobře a sluší vám. Nejlépe jsou na tom lidé s oválným obličejem, ti si mohou vybrat v podstatě jakýkoliv tvar brýlí. Tomuto ideálnímu typu obličeje sluší úplně všechno.

Jestliže máte širší čelo a obličej se postupně zužuje ke špičaté bradě, je opět vhodné zmírnit a vyvážit ostré rysy oblým tvarem brýlí. Obecně platí, že ostrým hranám sluší kulaté brýle a naopak kulatějšímu obličeji obruby hranaté.