Rozhovory

Jak v zimě pečovat o pleť

Zima ještě nepředala vládu jaru. Časté výkyvy počasí ovlivňují nejen naši náladu, ale i naši pokožku. Abychom předešli nebezpečí suché a popraskané kůže, je třeba znát pár pravidel. Při správné péči se vám pleť odmění, bude stále jasná a rozzářená. Zeptala jsem se proto kožní lékařky MUDr.. Marcely Janoušové, jak čelit nejčastějším problémům spojeným právě se zimním proměnlivým počasím, doufám, že vám rady přijdou vhod.


{snippet ad1}Mým nejčastějším problémem, ale myslím, že i čtenářek Meredit jsou červené tváře, lze proti tomu bojovat?

Největším hříchem zimy jsou právě popraskané a červené tváře. Stačí vyjít na pár minut ven a výsledkem jsou červená líčka, která jsou poté velmi suchá. Stačí se každý den ráno namazat krémem proti zarudnutí určeným speciálně pro suchou pleť. Problémy se zarudlými tvářemi mají nejen ženy, ale i muži se suchou pokožkou. Zvláštní péči by měly věnovat pokožce hlavně ženy, které trpí popraskanými žilkami v obličeji. Bez kvalitního krému by neměly vůbec vycházet ven.

Jaké krémy jsou v zimě tedy nejvhodnější?

V zimě je nutné použít krémy na mastnější bázi a dobrý make-up. V tomto období jsou zcela nevhodné lehké krémy, gely a peelingy. Při nanášení je nutné řídit se pravidlem, že více slabších vrstev ochrání lépe než jedna hrubá vrstva. Vhodným doplňkem pro pokožku jsou vitamínová séra. Dále doporučuji použití retinolové kůry po dobu přibližně jednoho měsíce. Nanáší se buď pod noční krém nebo místo něho.

Je tedy kvalitní krém v zimě jedinou ochranou?

Krémy jsou sice dobrou ochranou před nepříznivým počasím, ale vodu musíme pokožce dodávat především zevnitř. Znamená to pro nás dodržovat pitný režim. Většinu dne totiž trávíme v přetopených, suchých místnostech, které pokožku také nadměrně vysušují.

Slyšela jsem, že hydratační krém by se v zimě neměl používat. Takže to není pravda?

Používání hydratačního krému je v zimě téměř nutností. Uškodit vám může pouze tehdy, pokud si ho nanesete těsně před odchodem ven, pak opravdu může způsobit to, že budete mít popraskanou kůži.

Trpím často problémem popraskaných rtů, můžete mi poradit, jak tomu zabránit?

Jelikož rty jako jediné nemají pigmentovou ochranu, je nutné používat ochranné tyčinky nebo kvalitní rtěnky s ochranným faktorem. Mohu vám poradit jednu babičkovskou radu, pokud se budete chtít zbavit popraskaných rtů, potírejte je medem, je velmi účinný a vhodný i pro děti.

Velkým problémem jsou i mé suché ruce, co s nimi?

O ruce je třeba se starat každý den, nejen v zimním období. V zimě je třeba se chránit rukavicemi, ale i ochranným krémem na ruce. Nezapomínejte na ně ani při úklidu a důsledně používejte ochranné rukavice. Na noc jsou vhodné zábaly rukou.

Abych řekla pravdu, ani já se o své ruce moc nestarám. Každopádně ale děkuji za vaše rady, pro mě jsou velkým přínosem.

Jsem ráda, že jsem mohla čtenářkám Meredit.cz poradit.

Previous ArticleNext Article