Jak upéct třešňovou bublaninu
K začátku léta patří úroda třešní a k třešním neodmyslitelně patří bublanina. Některé rodiny mají svůj recept, který se dědí po generace, vy možná ten svůj teprve hledáte. Jeden zaručený vám dnes nabízíme i my.
Třešně jsou vyhledávaným ovocem mimo jiné pro obsah jódu, hořčíku, zinku, vápníku, železa, křemíku, fosforu a vitamínů C, E, B, pomáhají účinně při zánětech, paradentóze a artritidě. Třešně také dovedou snižovat močovinu a odsunovat onemocnění dnou, zároveň pomáhají zpevňovat vazivo.
Jemná bublanina s třešněmi
Na tento tradiční moučník budete potřebovat:
- 4 vejce
- 200 g cukru krupice
- 250 g polohrubé mouky
- 2 dl mléka
- 2 dl oleje
- 1 balíček prášku do pečiva
- 1 balíček vanilkového cukru
- třešně
- tuk a mouka na vymazání plechu
Postup:
Vejce ušleháme s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme olej, mléko, mouku s práškem do pečiva a znovu šleháme, dokud nám nevznikne hladké těsto. To pak vylijeme na tukem vymazaný a moukou vysypaný plech. Nahoru přidáme třešně – aby nepropadly na dno, je dobré obalit je v mouce. Pokud pečete bublaninu pro malé děti, je rozumné třešně vypeckovat, aby nedošlo k nepříjemné nehodě.
Jemnou bublaninu pečeme asi na 170 °C 30 minut, záleží na tom, jak vám peče trouba. Po upečení bublaninu nakrájíme a podáváme.
Blesková bublanina bez vážení
Ingredience:
- 4 ks vejce
- 100 g majonéza
- 12 lžíce cukr (6 – 12 lžic podle kyselosti ovoce)
- 12 lžíce polohrubá mouka
- 0,5 balíček prášek do pečiva
Postup:
Vejce s cukrem a majonézou ušleháme, pak přidáme mouku s práškem. Pekáček vyložíme papírem, vlijeme těsto a poklademe ovocem obaleném v mouce. Pečeme v mírně předehřáté troubě na 150 °C asi 20 minut, to, jestli je hotová, zkoušíme špejlí zapíchnutou do těsta. Upečenou bublaninu necháme vychladnout a nakrájíme.
Bublaninu můžeme připravovat i z jiného ovoce, například z rybízu, jahod, višní, borůvek či meruněk, záleží jen na vaší chuti.