Jak správně ošetřit kožené boty

Pokud jste se rozhodli pro nákup kožených bot, asi předpokládáte, že vám nějaký čas vydrží. Ale i kvalitní kožená obuv se může poměrně rychle ničit, jestliže jí nedáte, co potřebuje, tedy správnou péči.

Pokud se kůži nedostává péče, může se vysušovat, praskat, ztrácet tvar i barvu, dokonce i prodyšnost. Dodržování následujícíh rad vám zabezpečí spokojené nošení obuvi a prodlouží dobu, po kterou si tento přírodní materiál zachová svůj krásný vzhled.

Péče o obuv z hladké kůže

Nejdříve je důležité obuv vždy očistit, zbavit ji prachu a dalších nečistot, zbytků dřív nanesených přípravků i vlhkosti. Očištěné boty následně nakrémujte, buď barevným krémem (černou obuv černým, hnědou hnědým) nebo si pořiďte univerzální průhledný krém na koženou obuv. Krémování provádějte v závislosti na frekvenci použití obuvi a aktuálních klimatických podmínkách zhruba 1x za 1 – 2 týdny.

Posledním krokem péče o koženou obuv je impregnace, která chrání obuv před pronikáním vlhkosti dovnitř. Provádíme ji podle doporučení výrobce (zpravidla stříkneme 1 – 3 vrstvy) a ochrannou vrstvu obnovujeme podle počasí – čím větší je vlhko, tím častěji impregnaci aplikujeme.

Impregnace se nanáší podle druhu: nano – impregnace se aplikuje až po nanesení krému, protože tvoří první ochrannou vrstvu, ostatní impregnace jsou vsákavé a je třeba je nanést dřív, než použijete krém na boty, přes který už by nebyly schopné se vsáknout do materiálu.

Broušená kůže se nekrémuje

Narozdíl od výrobků z hladké kůže se na obuv z kůže broušené nikdy nenanáší krém, o to důkladněji se však impregnuje. Po vyčištění obuvi můžeme použít různé spreje na oživení materiálu a barvy broušených kůží a následně samotný impregnační sprej, který brání pronikání vlhkosti do obuvi. Nanášíme ho stejně jako v případě obuvi z hladké kůže, s přihlédnutím k doporučení výrobce.

Koženou obuv ošetřete a naimpregnujte vždy před prvním použitím, zvlášť když se jedná o vycházkovou podzimní obuv či zimní boty pro ženy. Vlhké kožené boty pak nikdy nesušte přímo u topení nebo jiného zdroje tepla, protože se může kůže poškodit. Boty si sušte zvolna na dobře větraném místě.