Rozhovory

Jak se čeká na miminko v U.S.A.

Nedávno mi přišla ze zámoří báječná zpráva – kamarádka Simona čeká své první miminko. A jako správná zvědavka, jsem ji okamžitě využila k tomu, aby nás seznámila s tím, jak vypadá systém péče o těhotné v U.S.A.

Čekáš své první miminko. Jak jsi se připravovala ty osobně – změna životního stylu, vitamíny, cvičení, literatura…?
Změna životního stylu – ani ne. Jen jídlo několikrát denně, v menších porcích, místo porcí větších a málokrát denně. Mléko jednou denně, bez laktózy, neboť po normálním mléku mě bolí žaludek. Šetřím se, ale zůstávám aktivní. Beru jednou denně vitamíny pro těhotné. Docházím jednou týdně na prenatální jógu v rámci 6-ti týdenního kurzu, který pořádá nemocnice. A samozřejmě mám k dispozici různá DVD. A doma se ještě věnuji chůzi. A jsem zásobena literaturou v podobě knih a časopisů.

Jak jsi „to“ zjistila (těhotenský test, návštěva lékaře)?
Těhotenský test (3x jiný) a potom i návštěva lékaře.

Když ti lékař potvrdil, že jsi těhotná, dostalo se ti nějakého „poučení“ z jeho strany?
Stručně – nepít, nekouřit, nedrogovat, nejíst syrové ryby a jíst denně vitamíny.

Systém zdravotní péče a hlavně jeho financování je od toho českého odlišný. Musíš ty jako těhotná se nějak finančně podílet na péči, která se ti během těhotenství dostává? Platit ultrazvuková vyšetření, odběry krve apod.?
Tady v U.S.A. záleží na tom, jaký má každý jednotlivec tzv. pojišťovací plán. Já mám takový, že si platím určitou spoluúčast. V závěru roku se sečtou celkové náklady v daném roce. Já platím jen do určité maximální částky a zbytek uhradí pojišťovna.

Jsi informovaná o tom, jaká vyšetření během celého těhotenství podstoupíš?
Tři ultrazvuky – první na první prohlídce (asi 10tt) na potvrzení těhotenství. Druhý ve 12tt, kde se dělají měření šíje na zjištění Downova Syndromu a jiných genetických vad. Přiznám se, že přesně netuším kterých. A třetí utz je ve 20tt na zjištění pohlaví a další měření. Ten poslední byl dost dlouhý a důkladný. Hodně se zaměřovali na srdíčko, na všechny orgány a části těla. Odběr krve je dvakrát. První byl asi 6 ampulek, na zjištění všeho možného, hned na začátku I.trimestru (typ krve, Rh faktor, glukóza, železo, hemoglobin, přenosné nemoci jako žloutenka, AIDS, infekce, genetické nemoci). Druhý odběr byla jen jedna ampulka, v II.trimestru, na zjištění genetických vad. A poslední test byl test na cukrovku – vypila jsem sladkou oranžovou limonádu a po hodině mi odebrali krev.

Celý článek si přečtete na magazínu Maminky21.cz.

Previous ArticleNext Article