Jak najít levné letenky

Náklady na dopravu jsou obvykle největší položkou v seznamu výdajů, kdykoliv se vydáme na cesty do zahraničí. Cestovat se ale dá i mnohem levněji, než na kolik nás vyjde zájezd s cestovní kanceláří. A stejně tak se dá sehnat levně i letenka, pokud se budete řídit doporučeními od cestovatelů, kteří se naučili létat do ciziny s minimálními náklady.

Asi je to překvapivé zjištění, ale cena letenky se odvíjí od doby, kdy ji hledáte a kdy chcete cestovat. Například letenky na let v pondělí nebo v pátek jsou o dost vyšší, než když se spokojíte s letem v úterý v noci.

Můžete se také přesvědčit o tom, že letenka, na kterou jste se dívali ve tři ráno a zaujala vás její nízká cena, byla později během dne dražší. A to klidně i o třetinu. Vysvětlení je prosté: i letecké společnosti sledují vaše chování na svých webových stránkách. Letenku vám zdraží jednak proto, že jste o ni měli zájem, jednak z psychologického důvodu – vyvolají ve vás pocit, že by mohla být znovu zdražená a proto raději koupíte teď.

Jak získat letenky za nejnižší cenu.

Na internetu dnes najdete už řadu nadšenců, díky už tisíce turistů cestuje levněji, než dřív. Tyto agregátory letenek (Cestujlevně.com, Zaletsi.cz a další) upozorňují registrované uživatele svých webů na akční letenky, jejichž cena může být klidně i kolem jednoho dolaru.

Druhou variantou jsou aplikace – hlídači, které hlídají změny v cenách letenek a upozorní vás na každou akci (např. Nejrychlejší letenky). Jestliže tedy znáte destinaci, kam se chcete vypravit, nastavíte si parametry, podle nichž hlídač slídí.

Abyste měli šanci na získání toho nejlevnějšího, co poskytuje trh, je třeba začít hledat včas. Podle zkušených lovců letenek je ideální doba 7 – 14 týdnů před plánovaným odletem. Jestli hledáte sami, vždy si nejdřív vyčistěte paměť prohlížeče, díky cookies by se vám mohli letenky prodražit.

Když vás cena letenky zaujme, můžete si ji rezervovat. Získáte tak zhruba dva dny na rozhodnutí nebo nalezení lepší ceny. Tu najdete u letů mimo sezónu a mimo exponované dny a časy. Noční let uprostřed týdne vás vždy vyjde levněji.