Jak na trénování paměti

Určitě se i vám někdy stalo, že jste na něco zapomněli. něco jste chtěli udělat nebo říct, ale ne a ne naskočit, co to vlastně bylo. Nemusíte si z toho dělat těžkou hlavu, zapomínání je zcela přirozené a děje se všem. Náš mozek reaguje denně na spoustu podnětů, které si ani neuvědomujete. Pokud informaci hned dostatečně nezpracujete, tak ji velmi rychle vytěsníte.

Musíte proto každou důležitou informaci dobře uložit, abyste ji z paměti později mohli “vylovit”. Pro trénování paměti je důležité přijít na to, který způsob ukládání je vám nejbližší. Trénovat se díky mnoha cvičením, které paměť rozšiřují a trénují mozek. Takových cvičení na paměť najdete na internetu mnoho. Zaměříme se tedy na ostatní možnosti.

Pokud si chcete pamatovat, co vám lidé říkají

To, co vám lidé říkají, si zapamatujete pouze v případě, že je budete skutečně vnímat. Je důležité upínat veškerou pozornost na hovořící osobu a nenechat se rozptýlit. Paměť můžete trénovat tak, že si budete každé slovo pro sebe opakovat. Pokud člověka při rozhovoru plně vnímáte, prožíváte a sdílíte různé emoce, které vám daná osoba předává. Při vzpomínání na rozhovor, si je určitě snadněji vybavíte a snadněji se rozpomenete na slova.

Pokud už si nechcete psát nákupní seznamy

Jestli se nechcete spoléhat na nákupní seznam, který stejně většinou zapomenete doma, vyzkoušejte si tuto osvědčenou metodu: než vyrazíte do obchodu, v klidu se zamyslete nad tím, co vlastně chcete koupit, co máte v plánu vařit. Jmenujte si potraviny podle pořadí, v jakém je do jídla přidáváte a zvědomte si, co přesně vám chybí. V obchodě už půjdete na jistotu. Vzpomenete si na recept a uvidíte, že snadno to půjde. Stejná metoda funguje samozřejmě i v případě, že nakupujete na delší dobu, třeba na víkend. To si postupně vybavujte, co budete snídat, vařit k obědu a podobně. A podle toho si nahlas pojmenujte všechny chybějící potraviny. Tak, co myslíte, půjde to?