Jak na správné čištění zubů

O čištění zubů už toho bylo napsáno mnoho a ještě bude, protože touto jedinou aktivitou rozhodujete o tom, jak dlouho vám bude váš chrup sloužit. Je s podivem, kolik lidí si stále ještě neumí správně vyčistit zuby, takže se jim na nich hromadí plak a vzniká zubní kámen. 

Zubní hygiena začíná u správně vybraného kartáčku. Vzhledem k tomu, že si kromě zubů čistíte zároveň i dáseň, neměl by být zubní kartáček příliš tvrdý.Vybírejte kartáček s malou hlavou a s rovně střiženými měkkými, hustě uspořádanými vlákny. Na dočištění potřebujete i mezizubní kartáček nebo zubní nit. Vše ostatní je otázkou techniky a pravidelnosti.

Pravidla čištění zubů kartáčkem

Zuby si čistěte nejméně dvě minuty, odborníci se ale přiklání k době až kolem 5 – 7 minut. Začněte tak, že kartáček je napůl na plošce zubu a napůl na dásni pod úhlem asi 45°. Potom jemným tlakem a krouživými pohyby postupujte po celé délce chrupu. Kartáček byste přitom měli držet jako tužku, nikoliv v pěsti, jak je většina z nás zvyklá. Jestliže držíte kartáček v prstech jako tužku, netlačíme na něj příliš a neničíme si tak sklovinu. Krouživé pohyby jsou důležité, abyste si neobrousili zubní krčky. To hrozí, když si zuby čistíte horizontálními tahy “sem a tam”.

Zuby si čistěte z vnější i z vnitřní strany, u stoliček pamatujte i na vrchní kousací plochy. Potom následuje čištění mezizubních prostor speciálním kartáčkem nebo zubní nití. Pečlivé čištění zubů byste měli zakončit vypláchnutím úst ústní vodou s dezinfekčním účinkem. Takto důkladně byste si měli zuby čistit každý večer po jídle, aby vám v noci nepůsobily v ústech bakterie z jídla a netvořil se plak. Zuby byste si měli čistit i ráno, ale nemusíte tomu věnovat tolik času. Jde hlavně o osvěžení dechu, zuby samotné nejsou špinavé. Jestli trpíte na záněty dásní, čistěte si zuby po každém jídle, aby vám nezůstaly kousky potravy v mezizubním prostoru a nedráždily dásně. Pokud si nemůžete po jídle zuby vyčistit, použijte alespoň párátko.

Podívejte se, jak si správně čistit zuby s rovnátky.