Sport

Jak dokonale zvládnout horské kolo

Před nedávnem začalo jaro a teplé dny se k nám (doufám) kvapem blíží. Určitě jste si všimli, že cyklistická sezóna je v plném proudu. Pokud i vy rádi usedáte na horské kolo a s pocitem volnosti šlápnete do pedálů a projedete se rozkvetlou krajinou nebo lesní stezkou či polem jako já, možná vás zaujme kniha Jak dokonale zvládnout horské kolo. Dovolte mi, abych vás s ní seznámila trochu blíže.

Jak již název knihy napovídá, je určena majitelům horských kol, i když některé rady, tipy a triky jsou pro všechna kola stejná, jak horská, tak treková i silniční.  Zajímá vás, o čem taková kniha může být? Věřte, že v ní najdete spoustu velice zajímavých rad a postřehů. V první řadě bych ráda vyzdvihla fakt, že je plná skvělých ilustrativních fotografií s popisky, kterým rozumí i laik, jako jsem já.

Chystáte se koupit nové horké kolo? Poradí vám, jaké kolo je vhodné, pokud si chcete občas vyrazit na projížďku lesem nebo třeba seskákat nějaké skály. Dále vám ukáže cenové rozdíly a také se dozvíte, jaké by mělo mít kolo rozměry s ohledem na vaši postavu. Jaké jsou důležité jízdní vlastnosti, tipy pro ženy, výhody a nevýhody zaslání kola poštou.

Máte nové či starší kolo a nevíte, jak si jej vyladit přesně pro sebe, aby jízda byla co nejpohodlnější? Kniha vám se vším pomůže a ještě vám vysvětlí geometrii kola. Chcete si zakoupit nové příslušenství nebo třeba jen vyměnit starou přehazovačku za novou? Po přečtení několika vět budete mít jasno, jaká bude nejlépe vyhovovat vašemu stylu jízdy a jakou značku při výběru zvolit. Naleznete zde několik srovnání mezi různými typy výrobků – kotoučové brzdy nebo V-brzdy? Medvědí tlapy nebo nášlapné pedály? Jaká řídítka? Proč mít rohy? A mnoho dalšího.
Už dlouho jezdíte, ale pořád to ještě není ono? Zde se dočtete, jak si můžete vyladit svou techniku jízdy, jak správně řídit, jak se chránit, jak správně brzdit nebo projíždět zatáčky nebo si zaskákat.

Chcete se vyhnout jarním prohlídkám a sami si umět opravit a doladit svého miláčka? Jasný návod se spoustou chytrých obrázků vám k tomu dopomůže. Pokud nejste opravdový profík, asi nebudete mít  všechno nářadíčko doma, ale některé opravy zvládne opravdu každý (např. správné mytí, naolejování řetězu, doladění sedačky apod.).

Tak, kolo máme, je vyladěné podle našich představ a chystáme se vyjet. V knize najdete několik maličkostí, které usnadní váš život cyklisty, ať už se to týká oblečení, výbavy na výlety, tipů na túry nebo třeba GPSky.

Autoři nezapomínají ani na historii a pravidla ochrany přírody, které by měl znát každý správný sportovec. Úplně na závěr je velice šikovný slovníček pojmů, který se vám dozajista bude hodit.

Knihu bych doporučila spíše cyklistům, kteří jsou již malinko zkušení a jezdí na kole více než jednou týdně 10 km. Pokud ovšem mezi ně nepatříte, určitě zde i vy naleznete zajímavé informace.

Velmi mě zaujalo zpracování a spousta barevných fotografií, které jsou, například pro mě, velmi důležité.

Přeji příjemnou a ničím nerušenou jízdu.

Previous ArticleNext Article