Jak a čím zahnat únavu v práci

Cítíte se už po pár hodinách v práci unaveni, jako byste bez přestání pracovali nejméně týden? Pokud vám pro druhou polovinu pracovního dne nezbývá dost energie, je nutné s tím něco udělat. Asi ani váš zaměstnavatel si nemůže dovolit platit někoho, kdo pracuje jen půl dne.

Dopřejte si dostatek kyslíku

Únava skutečně může souviset s vydýchaným vzduchem na pracovišti a tím i nedostatkem kyslíku v organizmu. Otevřete si tedy na chvilku okno a v lepším případě se u něj pořádně protáhněte nebo si krátce zacvičte, abyste rozproudili krev. TA pak potřebný kyslík transportuje do všech buněk. Záoveň vám tato krátká přestávka pomůže se uvolnit a vyčistit hlavu na další pracovní úkoly.

Mějte při ruce vždy něco k pití

Možná je to řekvapivé, ale i nedostatek tekutin může způsobovat únavu a malátnost během dne. Při nedostatku energie můžete sáhnout po nápoji s povzbudivými účinky, ať už obsahuje kofein, guaranu či taurin. S konzumací energetických nápojů to ale nepřehánějte, hlavně pozdě odpoledně je jejich pití kontraproduktivní, měli byste nejspíš problém s usínáním.

Spěte dobře a dlouho

Během spánku tělo regeneruje a odpočívá, na jeho délce a kvalitě závisí, jak unavení se budete nebo nebudete druhý den cítit. Je tedy důležité příliš neponocovat a dodržt potřebnou délku spánku. Tu máme každý nastavenou individuálně, ovšem nejméně 6 hodin byste si na spaní měli vyčlenit. Kvalita spánku pak souvisí s výběrem postele i matrace, s materiálem lůžkovin i s tím, jak dobře jste si v ložnici před spaním vyvětrali.

Co v práci obědváte?

Únava po obědě může souviset s výběrem jídla, které jste si dali. Svíčková se šesti nebo vepřo, knedlo, zelo může s vaší únavou přímo souviset, tělo totiž potřebuje pro trávení mnohem více energie, která vám pak chybí pro práci. Dejte si raději salát z čerstvé zeleniny a stravu bohatou na bílkoviny, především z ryb či bílého masa.