Tvoření

Indiánka Čispíta

Ručně šité panenky jsou vhodnou hračkou pro děti jakéhokoli věku. Oproti plastovým panenkám z obchodu jsou měkké a hebké na dotek a dají se udržovat ručním praním. Tuto indiánku jsem vyráběla pro moji dcerku, které je 7 let a opravdu patří mezi její oblíbené hračky. Stačí trocha zručnosti a může dělat radost i Vašim dětem.

 

Indiánka Čispíta
– ručně šitá panenka pro děti od 3 do 100 let

 

Ručně šité panenky jsou vhodnou hračkou pro děti jakéhokoli věku. Oproti plastovým panenkám z obchodu jsou měkké a hebké na dotek a dají se udržovat ručním praním. Tuto indiánku jsem vyráběla pro moji dcerku, které je 7 let a opravdu patří mezi její oblíbené hračky. Stačí trocha zručnosti a může dělat radost i vašim dětem.

{snippet ad1}
POTŘEBUJEME:

dyftýn na nohy – 20 x 40 cm
dyftýn na paže – 22 x 13 cm
spodní trikot – 25 x 18 cm (pružný úplet – libovolná barva)
vrchní trikot – 25 x 12 cm (na hlavu a trup)
pružný úplet – 25 x 5 cm (na nohy a ruce) růžová barva
kousky měkké kůže:
2 kusy 9 x 3 cm na nohy
2 kusy 6,5 x 3 cm na paže
1 kus 30 x 1 cm na čelenku
2 tenké proužky na copánky
černou mohérovou přízi na vlásky
vyšívací bavlnky různých barev

pevnou niť (nejlépe obuvnickou)
ovčí vlnu na vyplnění (cca 70 gramů)
dlouhou jehlu (min. 10 cm)

 

TIP: Pokud by se vám nepodařilo některý z uvedených materiálů sehnat, dávám k dispozici adresu, na které je možnost objednat si potřebný materiál v požadovaných rozměrech + podrobný návod. Cena tohoto setu je cca kolem 100,- Kč.

adresa: IGNIS, Slovenská, 21, 120 00 Praha 2 tel. 608 157 811, 222 519 653

PRACOVNÍ POSTUP:

Hlavička: ovčí vlna + spodní trikot

1. Ovčí vlnu zformujeme v ruce do kuličky přibližně velikosti budoucí hlavičky (obvod 17 cm). Hlavička musí být tvrdá, vlny je třeba hodně. Pokud musíme přidávat, rozbalíme celou kuličku, přidáme a znovu zformujeme, jinak bychom získali hlavičku s boulemi. Kuličku obalíme spodním trikotem, cípy stáhneme k sobě a vytvoříme přibližný tvar koule.

2. Kuličku vezmeme do dlaně tak, aby mezi palcem a ukazovákem vyčnívaly cípy trikotu. Postupným potahováním trikotu kolem dokola hlavičku zpevníme. Netahejte trikot najednou ani nestáčejte jako při ždímání, ničeho tím nedocílíte.

3. Pokud je obvod hlavičky 17 cm a je dostatečně tvrdá, pevně podvážeme pevnou nití (obtočíme 4x) a znovu přeměříme. Přípustná odchylka je 0,5 cm. Důležité je, aby v krčku v místě svázání zůstalo trochu vlny, aby byl krček silnější. Jinak by se hlavička panenky kývala. Niť zavážeme co nejpevněji na 3 uzly, konce nitě zapracujeme do hlavičky a při povrchu ustřihneme.
4. Ustřihneme si asi 1 m pevné nitě a podle obrázku vytvoříme dvojitou smyčku. Tu navlékneme na hlavičku a srovnáme tak, aby tvořila přesný „rovník“. Zkontrolujeme ze všech stran, můžeme si pomoci špendlíky.
5. Zatáhneme oba konce nitě a smyčka tak vytvoří na hlavičce „oční linii“, svážeme na dva uzly. Místo uzlu je budoucí spánek. Najdeme na hlavičce nejvhodnější místo pro obličej (bez záhybů a nerovností), spánek – uzel případně podle toho posuneme jinam. Špendlíky si pomůžeme vyměřit uši.

TIP: Je důležité, aby tato linie byla opravdu uprostřed, jinak se změní proporce a panenka by mohla působit např. dospělým dojmem.

6. Delší z obou konců nitě navlékneme do dlouhé jehly. Niť pokládáme od uzlu vzhůru přes temeno hlavy, které tak rozdělíme na dvě poloviny, naproti vpíchneme těsně pod niť oční linie, propíchneme hlavičkou, vypíchneme těsně pod uzlem, zatáhneme (vznikne tak „fontanelová linie“) a svážeme s druhým koncem niti na dva uzly.

7. Navlékneme opět delší z konců nitě do jehly na straně obličeje a klademe niť pod „bradou“, naproti vpíchneme těsně nad nití oční linie, propíchneme hlavičkou, vypíchneme těsně nad uzlem, stáhneme (vznikne „brada“) a svážeme. Konce nitě navlékneme do jehly (pokud jsou krátké, jehlu nejdříve zapíchneme), vpíchneme v místě uzlu, vypíchneme kdekoli v zadní části hlavy, zatáhneme a těsně u hlavičky ustřihneme (pozor na prostřižení úpletu). Konečky zmizí uvnitř a nebudou nás později trápit. Takto je vhodné zakončovat na panence veškeré šití, které bude zvnějšku.
8. Oční linii na zadní části hlavy pomocí háčku na háčkování stáhneme dolů, asi 1 cm od krku. Nyní odstřihneme trikot 4 cm pod krkem, vlnu necháme volně koukat a vytáhneme všechny špendlíky.

Hlavička: vrchní trikot
9. Ustřihneme vrchní trikot široký tak, aby pevně natažený obepnul hlavičku kolem dokola. Pozor – řádky úpletu musí směřovat od shora dolů! Počítáme s 0,5 cm na šev. Délka trupu panenky od krku dolů je 1,5krát výšky hlavičky. Úplet sešijeme ručně – strojově se švy trhají – do tunýlku s mírným pozvolným zúžením asi v 1/3, aby se v místě krku nekrčila látka, až ji stáhneme nití.

10. Hlavičku vložíme vrchem do tunýlku z trikotu tak, aby nahoře přečnívalo asi 1,5 cm látky. Šev přijde dozadu do středu, šev uvnitř rozevřeme a uhladíme. Asi na šířku dvou prstů shora zapíchneme špendlík. Krk podvážeme dvojitou růžovou nití, konce zapracujeme do hlavičky.

11. Horní okraj úpletu nastřihneme na 4 stejně velké díly (hloubka zástřihu je asi 1,5 – 2 cm) a sešijeme k sobě nejdříve dva postranní kusy a pak přes ně přední se zadním. 1

12. Dvěma špendlíky s modrou hlavičkou si naznačíme polohu očí. Oči leží přesně na oční linii. Špendlíkem s červenou hlavičkou naznačíme pusinku. Tvoří s očima rovnostranný trojúhelník.

TIP: Je dobré si vyzkoušet různé vzdálenosti očí a podle výrazu v obličeji potom vybrat ten nejvěrnější.

13. Do dlouhé jehly navlékneme pevnou niť (asi 0,5 m dlouhou). Vpíchneme v týle a vypíchneme přesně v místě špendlíku. Pozor, jehlu neohýbat, vždy znovu vytáhnout a zapíchnout. Po vypíchnutí pohmatem zjistíme, zda jsme vypíchli nad nebo pod oční linii. Malým stehem (asi 2 mm) se vrátíme přes nit oční linie zpět do týla. Oba konce zatáhneme, svážeme na jeden uzel, zkontrolujeme hloubku očního důlku a svážeme ještě na dva uzly. Druhý důlek uděláme stejně. Dbáme na to, aby oba důlky byly stejně hluboké. Konce nití opět zapracujeme dovnitř hlavy.

14. Do delší jehly (nemusí to být přímo „panenková“ jehla) navlékneme asi 0,5 m hnědé vyšívací bavlnky a na konci uděláme uzel. Vpíchneme v místě spánku a vypíchneme v místě oka. Několika vodorovnými stehy vyšijeme oko, po posledním stehu přejdeme do druhého oka. Dbáme, aby obě oči byly stejné. Vypíchneme v místě druhého spánku, zapošijeme, konce zapracujeme dovnitř.

TIP: Pokud by se Vám nedařilo oči vyšít, můžete je nakreslit navlhčenou akvarelovou pastelkou. Pastelku ořežeme, navlhčíme, položíme kolmo do očního důlku a otáčivým pohybem vybarvíme. Postupujeme pomalu, opatrně, oko se dá vždy zvětšit. Přeženeme-li to, je pak nutno chybné oko vyprat a znovu nakreslit.

15. Pusinku opatrně naznačíme obyčejnou tužkou a vyšijeme červenou bavlnkou malými stehy nebo opět nakreslíme akvarelovou pastelkou.

TIP: Nedoporučuji provádět výrobu hlavičky za asistence dětí, vzhledem k jejich bujné představivosti je propichování hlavičky poněkud drastické.

Vlásky:

Několika špedlíky si naznačíme hranici vlásků, čelo stejně daleko jako od středu oční linie k bradě. Pastelkou nakreslíme pěšinku a malé obloučky pod „ušima“. Navlékneme si jednoduchou mohérovou přízi do silnější jehly. Ze začátků a konců návleků bude copánek. Nejdříve děláme pravou polovinu hlavy. Začneme vpíchnutím v místě copánku, konec příze (asi 10 cm) necháme viset a upevníme jedním stehem v bodě copánku. Jehlu zapíchneme do čáry, která značí pěšinku. Je dobré začít např. u pravého spánku postupovat směrem dolů ke krku, takže když dojdeme k čelu, máme už v šití cvik. Nabereme jen pár vláken úpletu, špička jehly směřuje do středu copánku. Jehlu vytáhneme, přízi necháme volně na hlavičce ležet – nestahujeme. Protože po obvodu hlavičky je třeba více stehů než u středu, můžeme stehy zkracovat. Vždy dbáme, aby byla hlavička hustě a stejnoměrně pokryta přízí. Dojde-li nám návlek, necháme konec viset ve středu culíku. Čím kratší návleky, tím hustší bude culík. Kdyby se nám po dokončení celé hlavičky zdál culík řídký, můžeme ho udělat hustší pomocí delších rozstříhaných smyček. Levou polovinu hlavy děláme stejným způsobem. Copánky spleteme a zavážeme tenkým proužkem kůže.

Paže:
V díle na paže vystřihneme otvor pro krk (viz střih) a do středu předního dílu vyšijeme křížkovým stehem ornament.

Přeložíme lícem k líci, vložíme kůže a sešijeme. Okraje rukávů a krku zahneme dovnitř (asi 0,5 cm) těsně u okraje prošijeme dokola předním stehem. Začátek i konec nití necháme volně viset.

Nohy:
Na látku pro nohy nakreslíme střih s přidáním 0,5 cm na švy a vystřihneme. Do bočních švů vložíme kůže a sešijeme (1), sešijeme sed (2) a nakonec krokové švy (3), obrátíme na líc.

Ruce a nohy:

Vyrobíme dvě menší a dvě větší kuličky z vrchního trikotu a ovčí vlny a svážeme je pevnou nití. Vložíme ruku (kuličku) do rukávu, konce nití na rukávu stáhneme a zavážeme alespoň na 2 uzly. Jeden z visících konců nitě navlékneme do jehly a pevně a neviditelně přišijeme ruku k rukávu kolem dokola. Svážeme s prvním koncem a oba pak zapracujeme do rukávu. Druhou ruku a nožičky přišijeme stejným způsobem.


Dokončení:
Hlavu s trupem vložíme do otvoru pro krk, stáhneme a přišijeme stejným způsobem jako ruce a nohy. Naplníme paže a trup ovčí vlnou a trup vespod zašijeme. Délka trupu je 1,5krát výšky hlavičky. Na trup nasadíme vlnou naplněné nohy a přišijeme co nejvýše. Přehrneme látku paží, zahneme okraj a zvenčí v pase přišijeme. Kůži rozstříháme do tenkých třásní. Panence uvážeme pevně čelenku. Výška hotové panenky by měla být 25 cm.

Střih: paže a nohy

 

Indiánka Čispíta


Autorka: Soňa Orjabincová
Previous ArticleNext Article