Hopsa hejsa do Brandejsa!

Jaro už klepe na dveře, alespoň podle kalendáře a mnozí z nás přemýšlí, kam by mohli zajet na výlet. Máme pro vás jeden tip. Co takhle užít si den v historií opředeném Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi? Nejenže je tady zámek s prostornou zámeckou zahradou, překrásně zdobená radnice, úzké romantické uličky, ale i oblastní muzeum plné zajímavých skvostů či kostel sv. Václava, nechvalně proslulý bratrovraždou slavného knížete.

 

{snippet ad1} 

Prohlídku města s bezkonkurenčně nejdelším názvem u nás je dobré začít na brandýském Masarykově náměstí. K vidění je tu několik pozoruhodných barokních domů, radnice s reliéfem Rudolfa II. nebo tzv. Arnoldinský dům, ve kterém se nachází muzeum. Naproti muzeu na konci úzké uličky stojí menší barokní kostel Obrácení sv. Pavla se zvonicí. Před ním hned pod zvonicí se nachází barokní sousoší svatého Jana Nepomuckého. To sem bylo přemístěno z náměstí po první světové válce. Kostelní uličku kdysi lemovaly masné krámy, které byly v přízemí domů.

Ale zpět k muzeu. Dům, v němž sídlí, byl postaven v 16. století a během let procházel různými stavebními úpravami. Jeho název je odvozen od jména Matyáše Arnoldina z Klorenštejna, který byl sekretářem Dvorské komory a následně pak od roku 1623 majitelem domu. Najdete tu stálou expozici „Brandýsko v proměnách času“, ale i různé sezónní výstavy. Úsměv i nostalgii ve vás vyvolá výstava předmětů a maličkostí z každodenního života našich prababiček – například plechových krabiček od kávy, obalů od čokolád či starých železných žehliček. Kromě této stálé expozice zde v současné době probíhá výstava fotografií Honzy Skaly, která trvá až do 6.dubna 2008. Druhou výstavou, která je v muzeu k vidění až do 27.dubna, jsou Zemětřesení a vulkanické erupce v historických vyobrazeních – koná se u příležitosti Mezinárodního roku planety Země. Výstava je vhodná i pro děti, které mají zájem o vědu a techniku. Můžete si tu dokonce sami zkusit takové malé zemětřesení vyvolat!

Kousek pod náměstím se nachází dva hřbitovy, uprostřed nichž se vyjímá základní škola. Na jednom jsou pohřbeni slavní rodáci jako spisovatelé Eduard Petiška, Emanuel Zítek, Arnošt Schwab-Polabský, malíř Josef Olexa, skladatel Alois Jelen nebo zakladatel známé továrny na zemědělské stroje František Melichar.  Továrnu založil v roce 1883 a věhlasu dosáhla i za hranicemi. Její pobočky byly v mnoha evropských městech. Hroby Eduarda Petišky a továrníka Melichara se nachází hned vedle nejstarší kamenné kapličky stojící uprostřed hřbitova. Na Melicharově hrobě je cenné sousoší od Ladislava Šalouna. Kousek vedle se nachází židovský hřbitov, který vznikl v druhé polovině 16. století na místě městského hliniště a je národní kulturní památkou.

Další mé kroky směřují k zámku. Jeho kořeny sahají až do 14. století, kdy na tomto místě nechal Jan z Michalovic postavit tvrz, kterou marně dobýval i Jan Lucemburský. V 15. století byla rozšířena o nový palác a přestavěna na menší gotický hrad. Během pozdějších let byla stavba přeměněna v krásný renesanční zámek s oborou a parkem. Zámek patřil od dob Ferdinanda I. Habsburkům a největší slávu zažíval za panování Rudolfa II., který na zámku hostil mimo jiné i Tycho de Braha. Majitelem byl i rakouský císař Karel a zuby si na něj brousil i Tomáš Garigue Masaryk, který si však nakonec vybral za své letní sídlo Lány. Fasády zámku jsou vyzdobené bohatými sgrafity. Ze zámku až do zámeckých zahrad vede úzká chodba zvaná Rudolfinka. V interiéru zámku moc původního majetku nezůstalo. Část zámku slouží jako výstava nábytku a zbraní, které spravuje muzeum. Nejstarším exponátem je šavle posledního rakousko-uherského císaře Karla. Nejcennějším předmětem sbírky je však polychromovaný reliéf Klanění tří králů od G. B. Quadriho, který byl po dlouhá desetiletí zapůjčen do expozice pražského hradu.

Vedle zámku se nachází poměrně rozlehlá zámecká zahrada, která nabízí příjemné posezení na lavičkách či příhodné místo pro romantickou procházku. V areálu zahrady je i malé dětské hřiště. Hned pod zámkem se nachází most se sochou Jana Nepomuckého a dodnes fungující mlýn, který byl kdysi se svými jedenácti koly největším v Čechách. Bydlela v něm krásná mlynářka, za kterou Rudolf II. tajně chodil právě výše zmiňovanou chodbou Rudolfinkou – dlouhou 80 metrů. Chodba byla za třicetileté války zpola zbořena, dnes je však již zrekonstruována. Ve spodní části  zahrady se nacházela soukromá císařská zahrada, která byla od okolí oddělena balustrádou z dílny Antonia Brocca. Dnes je jedinou pozdně renesanční stavbou dochovanou z původní císařské zahrady. Je odtud celkem hezký výhled na Starou Boleslav, která je historicky o 400 let starší než Brandýs.

Boleslav byla původně rané středověké hradiště, které vzniklo na přelomu 9. a 10. století. Nechvalně se proslavila v 10. století , kdy byl před vchodem do kostela sv. Kosmy a Damiána zavražděn kníže Václav bratrem Boleslavem. Výjev této vraždy je vyobrazen v tzv. Vrábské kapli kostela sv. Václava, který na tomto místě později vznikl. Autorem pískovcového sousoší je Matyáš Bernard Braun. Přesné místo bratrovraždy se nachází zřejmě v prostorách románské krypty. Kostel je volně přístupný a má velmi pěkný interiér s majestátním hlavním oltářem.

Do okolních lesů rád jezdil na honitbu i císař Karel IV. S příchodem jezuitů, kteří si tu zřídili rezidenci, vznikl kult „Paladia České země“. Kult uctívání se soustřeďoval na měděný reliéf Madony s Ježíškem, který měl zázračnou a uzdravující moc. Jeho moc byla tak silná, že k němu putovaly desetitisíce poutníků včetně panovníků, a proto musel být vybudován ještě jeden kostel, a to Nanebevzetí Panny Marie. V raně barokním stylu ho postavil Jacoppo de Vaccani. Poutníci sem přicházeli po staré cestě z Prahy do Boleslavi, která vedla po úbočí Vinařského potoka – ten je dnes v Brandýse sveden do podzemí. Cestu lemovalo 44 kapliček, které vznikly kolem roku 1680. Byly od sebe vzdálené na délku Karlova mostu a dodnes se jich několik zachovalo. Některé jsou hned vedle silnice, jiné se nachází uprostřed polí.

Brandýs nad Labem – Stará Boleslav nabízí i mnoho sportovních aktivit. Lesy kolem skýtají četné množství pěších a cyklistických tras, ve městě je pak sportovní centrum s krytým bazénem, bowlingové centrum a nedaleko se nachází lázně Toušeň, které byly založeny v roce 1868 Janem Králíkem na místě sirnoželezité slatiny. V létě pak doporučuji Probošťská jezera s tobogánem a písčitými plážemi. Návštěva města je vhodná pro rodiny s dětmi, zamilované dvojice, party kamarádů, ale i jednotlivce, neboť každý si v něm najde kousek toho svého.

Diskuze je uzavřena.