GPS navigace do automobilu, které vás nezklamou

Jezdíte často na neznámá místa a nemáte tak úplně dobrý orientační smysl? Dnes už není nutné nastudovat si cestu v mapách a pak stejně někde bloudit. Díky moderním technologiím se můžete spolehnout na navigační systémy. GPS navigace jsou spolehlivým pomocníkem na cestách, ať už jedete automobilem, na motorce nebo na kole.

Standardní GPS navigace nejen najdou nejkratší nebo nejrychlejší cestu, umí také upozornit na omezenou rychlost, najdou nejbližší čerpací stanici a oznámí vám, jaké je v dané lokalitě počasí. Jak si mezi všemi modely vybrat ten spolehlivý? Jistě vám pomůžou následující rady.

Užitečné funkce, které může GPS navigace mít

Od navigace očekáváte především, že vás snadno a co nejrychleji dostane do cíle. Jednotlivé modely mají ještě řadu dalších funkcí, z nichž některé možná ani nebudete potřebovat nebo si za ně naopak rádi připlatíte.

Co je u GPSky naprostou nutností:

Hlasová navigace. Samozřejmost, díky níž se do cíle dostanete na základě pokynů. Nemusíte studovat mapu.

Ovládání hlasem. Oceníte, když si zapomenete před jízdou zadat adresu. Taky odpadá pracné vyťukávání cíle.

Radio Data System – Traffic Message Channel (RDS-TMC) je hodně důležitá funkce. Díky ní má vaše navigace informace o aktuální dopravní situaci (kolony, uzavírky, nehody aj.) a sama upraví naplánovanou trasu tak, abyste se těmto místům vyhnuli.

Co se u GPS navigace hodí:

Jestli jste poněkud netrpěliví řidiči, jistě oceníte upozornění na radar. Stejně užitečný je ukazatel maximální povolené rychlosti, parkovací asistent nebo funkce POI (Points of Interest) , díky níž jste rychle v obraze, když potřebujete vědět, kde v okolí se nachází například parkoviště, benzínka, bankomat, nemocnice, hotely, restaurace a další.

Mezi užitečné funkce (ale ne nezbytné) patří záznam trasy, asistent řazení do jízdních pruhů, vestavěná kamera, handsfree, případně 3D zobrazení, které usnadní orientaci ve větším městě. Výhodou je jistě i připojení na internet, protože se vám bude navigace pravidelně aktualizovat. A není potřeba připomínat, že všechny tyto funkce využijete jedině v případě, že s vámi bude vaše nová navigace komunikovat v češtině.

TIP: Pokud cestujete na dovolenou, například do Chorvatska, nezapomeňte si před cestou pořádně vymývat auto, použijte vosk, leštičku na auto a také myslete nato, že vždy je třeba vždy aktualizovat GPS mapy, zvláště pokud používáte offline verzi bez internetu.