Druhy materiálů povlečení – jaký materiál je pro vás vhodný?

Nemůžete se rozhodnout pro jeden druh v nabídce rozmanitých druhů lůžkovin? Co očekáváte od povlečení? Jaká je teplota vzduchu v místnosti, kde spíte? To jsou otázky, které si můžete začít promýšlet, během čtení následujícího výčtu. Podívejte se, jaké trh nabízí druhy povlečení a jaké mají jednotlivé materiály benefity.

Bavlněné povlečení

Nejběžnější povlečení je jednoduché, plátěné, ze stoprocentní bavlny. Bavlna je přírodní látka, kterou je možné prát, žehlit i sušit na velmi vysoké teploty a díky tomu se využívá k výrobě lékařského vybavení a prostěradla se používají také v nemocnicích. Její vlastnosti se mění tím, jak se o ni staráte. Pokud používáte změkčovače a aviváže, je povlečení velmi pohodlné. Někteří lidé bavlnu také škrobí, zvláště bílou. Je pak zářivější, ale může škrábat.

Bavlněný satén

Na trhu je běžně k dostání syntetický satén, který však nemá vlastnosti bavlněného saténu. Bavlněný satén oproti syntetice nechladí, je příjemně hladký a má spoustu vlastností jako plátno. Je možné jej prát na vyšší teploty (do 60 °C), žehlit na druhý stupeň a sušit na normální teplotu.

Damaškové povlečení

Damašek je luxusní a kvalitní bavlna, jejímž specifikem je vzor na jejím povrchu, který vzniká již během tkaní, protože jsou vlákna jednobarevná. Střídá se osnovní a útková vazba, což vytváří kontrast. Damaškové prádlo má podobné vlastnosti, jako klasická bavlna. Látka je hladká, jemná a hřejivá. Damašek je možné vyvářet a prát na vysoké teploty, žehlení na vyšší teploty také není problém. Můžete jej i sušit v sušičce na střední stupeň.

Krepové povlečení

Krep je vyroben z nejjemnějších česaných bavlněných vláken, které mají v tkanině specifické zvrásnění. Krepové povlečení absorbuje tekutiny, tedy i pot. Je vhodné pro všechna roční období, rychle schne a nemusí se žehlit. Pokud jej žehlíže, zvládne velmi vysoké teploty. Krep je možné prát v teplotě do 60 °C a sušit na normální teplotu.

Flanel

Jedná se o pevnou bavlněnou látku vysoké gramáže. Látka je vhodná hlavně v zimě, kdy zahřívá. Je hladká a příjemná na dotek. Stejně jako jiné druhy bavlny je možné flanelové povlečení prát na vyšší teploty (do 60 °C) a žehlit na nejvyšší stupeň.

Lněné povlečení

Milovníci rustikálního stylu se nadchnou pro lněné povlečení zejména v režné přirozené barvě. Jedná se o prakticky nezničitelný materiál s vysokou pevností. I po letech intenzivního používání vydrží stále pevný. Má skvělé termoregulační schopnosti, proto je vhodný na léto i zimu. Odvádí také skvěle tekutiny, například pot. Ačkoli se nedá prát na vyvářku, je vhodný pro alergiky, protože odolává roztočům i prachu. Len perte do 60 °C a žehlete maximálně na druhý stupeň.

Mikroplyšové povlečení

Mikroplyš je prodyšný, hřejivý, hladký a má dobré termoregulační schopnosti. Ideální je však na zimu. Jedná se však o syntetické vlákno, které nemůžeme prát na teplotu vyšší, než je 40 °C. Povlečení z mikroplyše rychle schne a není nutné jej žehlit.

Mikrovlákno

Povlečení z mikrovlákna je moderní materiál, který se snadno přízpůsobí teplotě okolního prostředí, proto v zimě hřeje a v létě chladí. Stejně jako v případě mikroplyše se jedná o umělý materiál, což znamená, že byste jej neměli prát na teplotu vyšší, než je 40 °C. Mikrovlákno je možné sušit v sušičce na normání stupeň, avšak nežehlíme jej.