Na dovolenou si půjčuje stále více Čechů. Patříte mezi ně? Poradíme se správným výběrem!

Období dovolených je v plném proudu. Bodlo by vám pár dnů u moře nebo na horách, ale zároveň nemáte prostředky na to, abyste letošní dovolenou zrealizovali? S půjčkou na dovolenou má zkušenosti asi 25 % všech Čechů. Pokud o ní také uvažujete, měli byste se držet alespoň základních zásad, jejichž výčet je součástí dnešního článku.

Půjčka nesmí ohrozit kvalitu vašeho života

Ještě před tím, než oslovíte vybraného věřitele, si důkladně spočítejte, zda splátky půjčky neohrozí zásadním způsobem vaši životní úroveň. Pokud máte každý měsíc problém vyjít do další výplaty, půjčka na dovolenou nebude vhodným řešením. Zanedlouho se totiž můžete dostat do dluhové pasti, z níž není jednoduchého úniku. Někteří dlužníci vytloukají klín klínem a na splátky půjčky si berou jiný úvěr, jiné své závazky ignorují, čímž si dláždí cestu do pekla zvaného exekuce. Pokud se to stává jednou za čas, půjčky do výplaty vám zachrání léto.

Banka nebo nebankovní společnost?

Jestliže se bez půjčky opravdu neobejdete, ale zároveň jste si jistí, že negativním způsobem neovlivní kvalitu vašeho života, bude vás pravděpodobně pálit další otázka ohledně výběru bankovního či nebankovního poskytovatele. Drtivá většina klientů míří v první řadě do banky. Podmínky bankovních půjček jsou ale dosti přísné a patří mezi ně třeba:

  • Plnoletost
  • Maximální věková hranice (obvykle 65 let)
  • Bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR
  • Pravidelný a dostatečný příjem
  • Dostačující bonita
  • Skutečnost, že žadatel nemá záznam v registru dlužníků
  • Uspokojivá finanční minulost žadatele
  • Žadatel nesmí být ve výpovědní ani zkušební lhůtě
  • Ideální je, pokud má smlouvu na dobu neurčitou

Jestliže podmínky banky nesplníte, žádost o půjčku vám bude z pochopitelných důvodů zamítnuta. Pak vám již nezbyde nic jiného, než požádat o nebankovní půjčky. Jejich podmínky obvykle bývají mnohem mírnější a dosáhnout na ně mohou i ti, kteří v bance neuspěli třeba z důvodu záznamu v registru dlužníků.

Jakou půjčku zvolit?

V první řadě takovou, kterou dokážete bez problémů splatit. Vždy si půjčujte pouze nezbytný objem finančních prostředků a ověřte splatnost půjčky. Některé společnost požadují splátky jednou za měsíc, jiné chtějí vypůjčené prostředky vrátit k předem sjednanému datu.

Pokud jste objevili výhodný last minute zájezd, budete pravděpodobně požadovat peníze opravdu rychle. Hodit se vám tak můžou půjčky na ruku, které vyřídíte online z pohodlí vašeho domova. Jakmile vám věřitel žádost schválí, obratem jsou peníze vaše – ještě týž den nebo následující pracovní den.

Problém? Řešte ho včas!

Pokud dopředu víte, že budete mít s další splátkou půjčky problém, situaci okamžitě řešte a v žádném případě nestrkejte hlavu do písku. Věřitel vás začne pravděpodobně urgovat telefonicky, e-mailem nebo SMS zprávami.

Bohužel až třetina všech dlužníků prvotní urgenci zdárně ignoruje, což vede k mnohem závažnějším komplikacím, které mohou skončit pohledávkou ve výši několika stovek tisíc a exekucí. V případě problému tak věřitele okamžitě kontaktujte, spravte jej o nepříznivé situaci a domluvte se na splátkových prázdninách nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.