Deprese – choroba, která si nevybírá

Příznaky lehké deprese může nejméně jednou v životě pociťovat každý člověk: nemůžete se soustředit na práci a vlastně se vám ani do ničeho nechce, aniž máte důvod, pociťujete strach, ztrácí se radost ze života, nemáte náladu ani sílu věnovat se činnostem, které dřív dělal rád, jde už o vážnější depresi.

Navíc se v této fázi většinou dostavuje i nespavost v důsledku chmurných myšlenek.vám dříve přinášely uspokojení. Ztrácí se chuť k jídlu i na sex, naopak se dostavuje nespavost a pocity viny. Vyčítáte si svou neschopnost, neúspěch, i “lenost”.

Rozdíl mezi špatnou náladou a depresivní poruchou je hlavně v tom, že špatná nálada brzy pomine, vy se opět nastartujete k další akci a brzy se dostaví i dobré pocity. U deprese stav přetrvává a je nutná léčba.

Kde se bere

Deprese má dva různé spouštěče – vnější a vnitřní. Externě vás může ovlivnit špatná událost (rozchod,úmrtí, ztráta zaměstnání a dlouhodobý neúspěch při hledání jiné, nemoc…), vnitřně vás přepadne v podobě ničím nezdůvodnitelného smutku a skepse. Že jde o vážnější problém často dlouho nezjistíte, tyto stavy vám můžou připadat jako přirozené. To že jste uvízli v depresi lze usoudit z toho, že vaše chmurné myšlenky a pocity časem nemizí.

Kdy je čas vyhledat pomoc

Jestližei jste ztratili zájem o své blízké, nebaví vás aktivity, jimž jste se dříve rádi věnovali, cítíte se permanentně unavení a nezvládáte už ani svou práci, nemáte sílu ráno vstát z postele, udržovat v čistotě sebe i svůj domov a dokonce vás přepadají myšlenky, že by bylo lepší to “tady zabalit”, je bezpodmínečně nutné řešit svůj stav s odborníky.

Věřte, že nejste sami, kdo se s depresí potýká, na světě je víc než 350 milionů lidí se stejnými potížemi. Správnou léčbou brzy odezní a život bude zase krásný, i když se to teď možná zdá nemožné Čím dřív vyhledáte lékaře, tím rychleji se zase začnete na svět usmívat.