Rozhovory

David Deyl – Zpívám to, co jsem!

David Deyl

David DeylZásah – tak pojmenoval své novinkové album David Deyl, zpěvák s mimořádnou barvou hlasu a sugestivním podáním svých vlastních písní se silnou melodickou linkou, kterou podtrhuje hrou na klávesy.


Jaké je vaše nové album?

David DeylPracoval jsem na něm rok a půl a spojil jsem se s kytaristou a producentem Marcusem Tranem, navíc mastering desky jsme dělali v Hamburku, ve studiu, kde mástrují velké německé kapely včetně Rammstein. Každá z písní je, podle mého názoru, potencionální hit. Celou desku jsem vystavěl tak, aby ani jedna píseň nebyla nudná, aby tam nebyla žádná vata. Takže tedy: co píseň, to silný refrén, dobrá fráze a skvělá verze. Chci, aby to album mělo dlouhý život, potěšilo své posluchače i po několika letech od svého vydání.

Zřejmě důležitá, co se alba týče, byla i spolupráce s Xindlem X.

Určitě, to je opravdu důležitý bod alba a jsem rád, že si Ondra našel ve svém plném programu čas a napsal mi na desku dva texty. Vyprávějí příběh, který jsem si sám prožil, takže vím, co zpívám, jinými slovy: zpívám to, co jsem.

S písní Jiřího Schelingera Holubí dům jste postoupil v soutěži TV Barrandov To byl náš hit do finále. Kde se, podle vás, bere u dnešních posluchačů popularita písní 60., 70. a 80. let?

David DeylTy písně měly svoji atmosféru, byly po textové i hudební stránce skvěle napsané, perfektně vystavěné. Jsou to zásadní písně české popmusic, velmi dobře zprodukované a s nadčasovým zvukem. Navíc autoři i interpreti věděli, o čem píší a zpívají, nebyly to žádné rychloprodukty. O deskách se tenkrát nemluvilo jako o produktech, ale jako o muzice, o uměleckých dílech. Produktem je třeba prací prášek, rozhodně ne muzika. Holt je dnes rychlejší doba… Současná hudba z muziky 60. a 70. let vychází, všechno už se opakuje. A roli hraje i to, že se dřív točilo analogově, písně pak mají charakteristické vyznění. Tohle všechno v lidech zůstává.

Jsou pro vás důležité ceny? Máte jich na svém kontě už pěknou řádku…
Největší motivací pro mě je, když přijdou lidi na koncert, když jsou spontánní, řvou a zpívají se mnou. To pro mě znamená nejvíc!

Celý rozhovor najdete na Magazinosobnosti.cz.

Previous ArticleNext Article