Co všechno můžete očekávat od novorozence

Čekáte miminko a trochu vás trápí obavy, jestli zvládnete péči o něj? Možná vás děsí, že mu nebudete rozumět, neodhadnete, co přesně bude v konkrétních situacích vyžadovat. Máte sice nějakou představu: víte, že bude potřebovat mléko, suché plenky, vaši lásku a bezpečný pelíšek, ale bude to stačit? Co vlastně můžete očekávat od právě narozeného miminka?

Co umí novorozenec

Přestože ještě nevidí úplně ostře, novorozené miminko vás vidí i slyší. Velmi brzy dokáže reagovat na hlasy – když je mu nepříjemný, obvykle se rozpláče. Příjemné hlasy se mu líbí. A mezi ty příjemné patří samozřejmě hlas matky. Nejlépe slyšitelná a viditelná vzdálenost je pro dítě 25 až 30 centimetrů. Z této vzdálenosti vás bezpečně rozezná a reaguje na vás, třeba pootočením hlavy.

Novorozenec má také dobře vyvinutý čich. I díky němu dost rychle rozeznává matku a další členy rodiny. Rádo také slyší bít lidské srdce a cítí teplotu těla, proto se mu tolik líbí v náruči či položené bříškem na vašem těle.

Reflexy pro přežití

Každé miminko se rodí s reflexy, které mu usnadňují vstup do života. Je to hledací reflex, který mu pomáhá najít zdroj potravy (prs nebo lahvičku). Díky sacímu reflexu pak dokáže tohoto zdroje využít. Už v prvních dnech si můžete všimnout úchopového reflexu – dítě vám dokáže uchopit prst. A když se lekne, dojde na Moroův reflex – miminko symetricky rozhodí obě ruce, rozevře pěsti a pokrčí nohy. Motorické reflexy (úchopový, Moroův, plavací a pod.) už dnes samozřejmě nepotřebuje pro přežití, dnes jsou spíš dobré k určení zdravého vývoje dítěte. Jejich absence nebo naopak nevymizení po určité době (obvykle cca ve čtyřech měsících), může být varováním.

Pláč je forma komunikace

I když vám to v prvních dnech připadá nemožné, brzy se naučíte vnímat druhy pláče vašeho miminka. Co všechno ho přiměje k pláči? Hlad, horko, plná plenka, strach, nuda či smutek, ale také nějaké bolení. 

Někdy dělají novopečené maminky tu chybu, že miminko příliš nechovají v náruči, protože od starších matek slýchaly, že si dítě zvykne na chování a ony ho pak nesundají z ruky. Jenže takové miminko citově strádá. Dopřejte svému děťátku pocit bezpečí v láskyplné náruči, chovejte ho a mazlete se s ním, povídejte mu konejšivým hlasem.