Chovatelství

Co s domácími mazlíčky v době silvestrovského veselí?

Za pár dní oslavíme poslední den v roce, ke kterému tradičně patří – kromě dobrého jídla, pití a bujarého veselí – také ohňostroje či petardy. Ty však vydávají ohlušující rány, které mohou pro naše domácí mazlíčky představovat určitý stres. Jak jim můžeme v tento den pomoci?

Vycházka? Pak jedině s vodítkem a náhubkem!

Pokud se na Silvestra odhodláte vyjít se svým mazlíčkem na vycházku, nezapomeňte doma vodítko, a to i v tom případě, že ho obvykle nepoužíváte. Říkáte si, že váš pejsek se určitě nezaběhne, protože vás věrně všude provází. Jenomže hlučné petardy už několikrát zavinily, že se pejsek vylekal a utekl. Pokud váš pejsek – podobně jako ten můj – patří mezi ty méně odvážné, měli byste tento den vycházku úplně vynechat, abyste tak zamezili přímému střetu se zábavní pyrotechnikou. Měli byste dát pejskovi také náhubek, aby nepozřel např. nevybuchlou petardu nebo zbytky již odpálených světlic. Pokud by se tak stalo, pejsek by zvracel v důsledku otravy z toxických látek, které pyrotechnika obsahuje.

Uklidňující prostředky

V této době jsou již k dostání různé uklidňující prostředky pro zvířata (např. Sedalin). Doporučuji však jejich výběr a dávkování vždy konzultovat s veterinářem! Pokud byste totiž svému mazlíčkovi vybrali nevhodný přípravek nebo byste mu dali vyšší dávku, mohli byste mu způsobit trvalé následky na zdraví. Kromě speciálně vyvinutých přípravků pro zvířata se někdy užívají také ty, které byly určeny původně pro lidi (např. Xanax). Oblíbená jsou nyní též homeopatika či speciální aromatické přípravky.

Krize přichází o půlnoci

O půlnoci se ve všech městech i v mnohých vesnicích odpálí slavnostní ohňostroje, jednotlivci pak začnou vystřelovat své vlastní zásoby zábavní pyrotechniky. Zvíře tehdy trpí nejvíce, protože neví, co se děje, odkud ony děsivé zvuky vychází a co znamenají. Tehdy byste neměli svého mazlíčka nechat samotného. Běžte s ním do místnosti, která je nejvíce izolována od hluku zvenčí, a snažte se jej uklidnit mluvením. Vy sami byste měli zachovat klid – kdybyste byli ve stresu, pejsek by to vycítil a více by se bál. Jakmile i k vám pronikne hluk, myslete na to, že pejsek začne pobíhat a hledat únik. Zavřete proto dveře na balkon apod., aby si nemohl ublížit.

Na závěr bych ráda popřála vše nejlepší do nového roku Vám i Vašim mazlíčkům!

Previous ArticleNext Article