Chyby při pěstování orchidejí

Orchideje jsou nádherné rostliny, které vždy patří mezi ozdoby každého interiéru. Bohužel ne všem se jejich pěstování daří a jsou mezi námi tací, kteří krásné rostliny vždycky nechtěně umoří. Pokud mezi takové šikuly patříte i vy, pak možná děláte chyby při pěstování orchidejí, které vaše květinky stojí nejen krásu, ale i život. Co kdybychom se společně podívali, jaké nejčastější chyby při pěstování orchidejí můžete páchat, abyste věděli, co děláte špatně?

Nejčastější chyby při pěstování orchidejí

Možná už jste se pokoušeli o pěstování těchto dech beroucích květin několikrát, ale pokaždé to skončilo neúspěchem. Už jste si říkali, že na to asi nemáte ty správné buňky a chtěli jste to vzdát. A víte co? Nemusíte! Asi jen děláte chyby při pěstování orchidejí, které stejně jako vy dělá i spousta dalších lidí a pak se diví, že jim květiny pod rukama nevzkvétají, ale naopak chřadnou.

  • Průhledný květináč

    První chybu můžete udělat už tehdy, co si květinu donesete domů. Pokud jí totiž usadíte do neprůhledného květináče, zaděláváte si na pozdější problém. Orchideje totiž potřebují průhledný květináč, ve kterém se jim daří nejlépe. Pár týdnů nebo dokonce měsíců sice v neprůhledném květináči vydrží, ale postupem času začnou chřadnout a nebude se jim vést dobře.

  • Jedno stálé místo

    Divíte se, proč se vaší orchideji nedaří? Proč shazuje uschlá poupata? Možná je to díky tomu, že často měníte její umístění. Orchideje si špatně zvykají na změnu prostředí. Jestliže orchidej často přemisťujete z místa na místo, protože se vám jednou líbí na okně a podruhé na poličce v ložnici, pak se nedivte, že se vám neodvděčí svou krásou, když jí takhle vyčerpáváte. Nechte proto květinu na jednom stálém místě, ať z ní zbytečně nevyčerpáváte energii.

  • Listy bez života

    Orchideje má vždy tři páry listů. Jakmile se objeví nový pár, toho nejstaršího se postupně zbaví. Tento proces je naprosto v pořádku. Problém ale nastává tehdy, kdy jsou listy orchideje povadlé. Důvodem bude pravděpodobně přemokření. I když platí, že si orchideje vyžadují vlhkou půdu, platí v tomto případě jedno známé rčení: nic se nesmí přehánět. Jakmile budete rostlinu přelévat, začne vám uhnívat.