Chcete se dozvědět více o historii PVC?

Co je PVC a proč je tak oblíbenou podlahovou krytinou většina z nás ví, ale kdy a kde vznikla ví málokdo. Právě z toho důvodu jsme se rozhodli sepsat tento článek, abychom vám přiblížili jaká náročnost byla vynaložena na výrobu podlahy, která většině z nás skvěle slouží a dopřává komfortní využití ve vaší domácnosti.

PVC podlahy se staly oblíbenými díky své odolnosti, snadné udržovatelnosti, vysoké kvalitě, tepelné vlastnosti a mnoha dalším výhodám. Na získání těchto výjimečných vlastností musela být vynaložena dlouholetá práce a procesy, které napomáhaly k tvorbě vinylových podlah.

Výroba vinylových podlah v ČR

Zašťouráme si tedy trochu do historie výroby vinylových podlah. V České republice se vinylové podlahy začaly vyrábět v roce 1949 společností Fatra, která je dnes vnímána jako tradičním českým výrobcem vinylových podlah. V poválečném období probíhala výroba laminátové podlahoviny na zrekonstruovaných gumařských strojích. Následně se v roce 1951 sortiment rozšířil o lepidla pro lepení PVC podlahovin. Po 17 letech se v roce 1968 se prvně spustila vysoce výkonná výrobní linka na výrobu vytlačované podlahoviny. Vznik prvního tenisového hracího povrchu se uskutečnil v roce 1999. V roce 2003 pak nastává zlom s uvedením nové krytiny s názvem THERMOFIX, u které se vinylové dílce začaly vyrábět v dekorech dřeva a ty válcují PVC podlahy v rolích. V té době začínají zákazníci vyhledávat podlahovinu, která by byla vyjímečná snadnou montáží a umožnila tak snadnou pokládku podlahy, kterou by zákazník zvládl sám. Z toho důvodu vzniká kolekce clickových vinylových podlah, které spojují výhody klasického vinylu, ale se snadnou montáží a demontáží. I v dnešní době se vinylové podlahy neustále vyvíjí a zlepšují, proto jejich podíl na trhu podlahovin každoročně stoupá. Vznikají jak nové rozměry dílců, tak i dekory ještě věrněji imitující kámen nebo dřevo. Nynější novinkou na trhu vinylových dílců jsou rigidní vinyly. Rigid je označení pro vinylové podlahy s nosnou SPC deskou (pevné jádro). Tyto vinyly jsou velice pevné, odolné, stabilní, rozměrově stálé a vodotěsné. Díky svým vlastnostem jsou vhodné do domácností, komerčních a průmyslových prostor.

Kdy a kde vzniklo PVC?

Úplné počátky PVC sahají až do roku 1926, kdy výzkumník Dr. Waldo Semon začal experimentovat s odpadovým materiálem, který zkoušel smíchat s jinými chemikáliemi a vystavit ho vysoké teplotě. Výsledkem tohoto experimentu vznikl právě PVC neboli vinyl, který se v té době začal uplatňovat jako těsnění tlumičů, k výrobě golfových míčků nebo podpatků bot. Později byl použit při vývoji prvních amerických syntetických pneumatik.

Revoluce přišla, když bylo do Spojených států zavedeno zavlažovací potrubí z pevného vinylu, což je dokonce dodnes největší trh pro výrobu vinylu. Vinylové potrubí nekoroduje a jeho instalace je snadnější a právě i od toho se odvíjí levnější cena. V roce 1933 byla světu představena první vinylová podlaha, která byla prezentována na výstavě Century of Progress Exposition.

Ve stavebnictví se dnes využívá více než polovina z 15 milionů tun vinylu, který je ročně vyroben a tento podíl každým rokem stoupá. Až do poloviny 80. let obsahovaly všechny vyrobené vinylové dlaždice značné množství azbestu. Azbest je opravdu nebezpečný odpad, který má vliv na lidské zdraví, proto je při jeho odstranění třeba dbát větší opatrnosti. V případě, že máte i vy doma tyto dlaždice a plánujete výměnu, obraťte se proto na odborníky. V posledních letech vzrůstá popularita vinylových podlah a pomalu vytlačuje laminátové podlahy z trhu. Vinyl má oproti laminátu mnoho výhod a to akustickou komfortnost, dopřává příjemné teplo při došlápnutí a má na výběr téměř neomezeného množství dekorů. Jeho využití najdeme i díky vysoké pružnosti a odolnosti také v průmyslu. Kámen a dřevo jakožto neobnovitelný zdroj má ve vyspělých zemích přísné omezení těžby a také z tohoto důvodu množství výroby PVC podlah každoročně roste.