Dospělí lidé

Aspirin léčí i škodí zároveň

Každý máme své denní těžkosti a nepříjemnosti, které musíme řešit. Pokud je takovou nepříjemností bolest hlavy, zad nebo třeba kloubů, řešíme ji „práškem“ a často nás ani nenapadne přemýšlet, jestli je pro nás ten pravý. Nabídka nejrůznějších léků, které můžeme dostat v lékárně bez lékařského předpisu a které slibují zbavit nás všednodenních problémů s bolestí, je opravdu široká.

Farmaceutické firmy se nás snaží přesvědčit všemi prostředky, které jim umožňuje zákon, že jejich lék účinkuje nejrychleji a nejlépe. Měli bychom si ale uvědomit, že i léky, které se výrazně liší reklamou nebo cenou, mohou být v podstatě velmi podobné.

Klasický Aspirin je stále s námi


Tak například starý známý Aspirin. Byl vyroben již v roce 1897 v německé farmaceutické firmě Bayer a látka, která je zodpovědná za jeho účinnost, se nazývá kyselina acetylsalicylová. Právě kyselina acetylsalicylová působí v lidském organismu proti bolestem a zánětu, ale od zmíněného roku 1897 se dávno neprodává jen pod tímto názvem. V lékárně si dnes můžeme koupit také Acylpirin, Anopyrin, Acylcoffin, Neo-Cephyl, Acifein, Alka-Seltzer, Upsarin, Godasal, Tomapyrin i zmíněný Aspirin. Ve všech těchto roztodivných názvech a krabičkách je skrytá jediná a tatáž základní látka – kyselina acetylsalicylová.

Je až podivuhodné, že starý Aspirin je stále s námi, oblíbený a v tolika různých formách. Hlavně když uvážíme, že jeho užívání s sebou může přinášet i značná rizika. Dobře si proto rozmyslete, kdy po něm sáhnout a kdy ho raději nechat odpočívat v lékárničce. O nebezpečí, které pro naše zdraví Aspirin a jemu podobné léky představují, si toho povíme více.

Aspirin může způsobit bolesti břicha i žaludeční vředy


Někteří lidé užívají Aspirin a nikdy se u nich neobjeví jakékoliv žaludeční potíže. Jiní ale mohou mít bolesti žaludku nebo se u nich dokonce rozvine žaludeční vřed. Tyto nepříjemné a i nebezpečné následky Aspirinu jsou tím pravděpodobnější, čím déle a častěji Aspirin užíváme. Občas se dokonce stane, že krvácení v žaludku způsobené Aspirinem je tak silné, že postižený člověk musí podstoupit krevní transfuzi. Jestliže jste na působení Aspirinu zvláště citliví, určitě to snadno poznáte, když po jeho užití začnete krvácet z nosu. Avšak náhlé žaludeční krvácení se může objevit i tehdy, pokud jste nikdy před tím neměli po Aspirinu nebo Acylpirinu žádné obtíže.

Na kyselinu acetysalicylovou, látku obsaženou v Acylpirinu, Aspirinu a dalších podobných lécích, se může objevit i závažná alergická reakce. Proto pokud se u vás například po Acylpirinu někdy vyskytla neobvyklá reakce, již nikdy tento lék sami neužívejte a informujte o tom i svého lékaře.

Aspirin není pro děti


Pokud si pozorně přečtete příbalový leták, určite si povšimnete upozornění, které platí pro děti a mladistvé přibližně do šestnácti let. Do tohoto věku by se Aspirin ani podobné léky neměly vůbec podávat během horečnatých onemocnění, pouze na výslovné doporučení lékaře. Protože pojem „horečnaté onemocnění“ může být někdy trochu nejasný, doporučuje se dětem Aspirin a podobné léky vůbec nepodávat. U dětí se při horečkách a mírných bolestech nejčastěji doporučuje například Paralen a další léky, které obsahují stejnou účinnou látku – paracetamol.

Proč vlastně děti nemohou při horečce použít obyčejný Aspirin, když je to běžný lék, který navíc není vázán na lékařský předpis? Ze zkušenosti je totiž známo, že u dětí a mladých lidí se může po užití Aspirinu rozvinout takzvaný Reyův syndrom, což je velmi závažné onemocnění, které postihuje především mozek a játra. Dítě s Reyovým syndromem může trpět vytrvalým průjmem nebo zvracením, bolí ho hlava a může mít poruchy vědomí. Pokud není Reyův syndrom včas rozpoznán a intenzivně léčen, končí téměř jistě smrtí. Je sice zbytečné se Aspirinu panicky obávat a opomíjet jeho dobré vlastnosti, jedno je však nutné si pamatovat: Aspirin není pro děti.

Nesnažte se otěhotnět s Aspirinem


Nejenom děti, ale i někteří dospělí by si měli od Aspirinu zachovat zdvořilý odstup. Například u astmatiků nebo lidí trpících sennou rýmou může Aspirin vyvolat astmatický záchvat nebo výsev kopřivky. Podle některých studií by Aspirin neměly užívat ani ženy, které se chystají otěhotnět, neboť Aspirin může snižovat ženskou plodnost. Ovšem tento efekt je pouze dočasný a po vysazení léku se pravděpodobnost otěhotnění opět zvýší. Na druhou stranu je nutné varovat před přílišným optimismem jinou skupinu žen – jako spolehlivá antikoncepce by Aspirin určitě nefungoval. Užívání Aspirinu není vhodné ani v těhotenství (jak to ostatně platí pro většinu léků) a zvláště ke konci těhotenství je nutné se Aspirinu zcela vyhnout.

Blahodárné účinky Aspirinu


Možná si nyní říkáte, proč se Aspirin a další podobné léky stále ještě vyrábějí a předepisují, když mají tolik nežádoucích účinků a skrytých nebezpečí. Pravda je, že tato obyčejná pilulka z předminulého století má i některé skutečně pozoruhodné vlastnosti. Kromě toho, že dokáže účinně potlačit bolesti hlavy, zubů, svalů, kloubů a zad, umí se vypořádat také se záněty. Potlačuje zánětlivé procesy a proto se někdy používá u závažných autoimunitních onemocnění. V neposlední řadě je kyselina acetysalicylová velmi užitečným lékem pro lidi po prodělaném infarktu nebo mozkové mrtvici. Pomáhá totiž „ředit krev“ a tím zabraňuje tvorbě nebezpečných krevních sraženin, které ucpávají cévy.

Otrava Aspirinem


Pokud máte v domácí lékárničce nějakou tu krabičku Aspirinu, možná ani netušíte, jak nebezpečnou věc vlastníte. Ke smrtelné otravě stačí 10 gramů kyseliny acetysalicylové, což je při síle tablety 500 miligramů pouhých 20 tablet. Malým dětem stačí ke smrtelné otravě ještě podstatně méně, proto vždy myslete na to, kde tablety uchováváte. Je dobré mít jich pár při ruce, ale užívat se musí s rozmyslem.

Autorka: Bc. Helena Smyčková
Previous ArticleNext Article