7 míst, na které při úklidu zapomínáte

Všichni se doma pravidelně věnujeme úklidu, někdo s chutí, někdo celkem nerad, ale pro čistotu a pořádek jsme ochotní se překonat.

A tak pereme, utíráme prach, luxujeme, myjeme okna i podlahy, ať se to i u nás blýská. Na některá místa ale obvykle úplně zapomínáme nebo se jim nevěnujeme tak často, jak potřebují.

1. Odpadkový koš

To, že do koše na odpadky dáváme pytel, ve kterém je pak vyneseme do popelnice, ještě nezaručuje jeho čistotu. Především na dně se najdou drobky a jiné nečistoty, na něž při úklidu zapomínáme. Alespoň jednou týdně odpadkový koš umyjte.

2. Odkapávač nádobí

Jak často umyjete s nádobím i odkapávač? Děláte to pravidelně, nebo čekáte, až se na něm začne tvořit lepkavý povlak či dokonce plíseň? Odkapávač je místo, kam dáváte čisté talíře a příbory, jimiž později jíte. Nedovolte mu kontaminovat je spórami plísně.

3. Žínky, hadříky a houbičky

Všechno, co používáte mokré,musíte pravidelně vyprat nebo dezinfikovat,protože jsou tyto mycí potřeby plné mikroorganismů. Pravidelně je perte, případně je dejte na dvě minuty do mikrovlnky.

4. Kelímek se zubními kartáčky

I tohle místo je plné bakterií, pokud ho pravidelně nevymýváte. I v kelímku, jako všude, kde se drží voda, se začnou množit mikroorganismy a tvořit plíseň, což s předměty, které vkládáme do úst nejde zrovna dohromady.

5. Závěsy u vany

Pořiďte si takové, co můžete vyprat, a pravidelně jednou týdně je přidejte do pračky k ručníkům. Nečekejte na to, až budou vypadat špinavě, bakterie se na nich prohání mnohem dříve.

6. Postele

Povlečení jistě pravidelně vyměňujete a perete, jak často se ale věnujete polštářům, dekám a matracím. Pokud máte lůžkoviny z dutého vlákna, nezapomeňte je občas vyprat, i ony jsou plné roztočů. Matrace pak pří každé výměně povlečení vysajte vysavačem.

7. Vypínače a kliky

Jsou místa v bytě, na něž si sáhne denně každý člen domácnosti, a to i několikrát. Bohužel ne vždy máte ruce právě umyté, takže kliky u dveří a vypínače jsou přesně ta místa, kde se hemží miliony mikroorganismů, přestože na první pohled vypadají čistě.