4 změny, které vás čekají v těhotenství
Je řada změn, které na vás v těhotenství čekají a není to jen změna hmotnosti. Ta je je způsobena růstem dělohy, placenty a samotného plodu, dále pak růstem prsů, zvětšujícím se množstvím plodové vody asamozřejmě i nárůstem tukové tkáně. Průměrný přírůstek hmotnosti na konci těhotenství je 12-13 kg.
1. Metabolismus cukrů
Vlivem změn v metabolismu těhotné ženy se zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Velmi charakteristické pro těhotenství je obvykle snížená hladiny glukózy nalačno, ale na druhé straně pak prodloužené období zvýšené hladiny glukózy po jídle. U 3-5% těhotných žen vzniká porucha, která se nazývá gestační diabetes mellitus (GDM).
2. Metabolismus tuků
Další velkou změna nastává ve spalování tuků. Celková hladina tuků v krvi se v těhotenství zvyšuje ze 6 na 10 g/l v závislosti na přírůstku hmotnosti. Ve druhé polovině těhotenství se také zvyšuje koncentrace cholesterolu a to o 50%. Je to způsobeno vlivem estrogenů a progeteronu na jaterní buňku. Po porodu nastává rychlý návrat k hodnotám před těhotenstvím.
3. Metabolismus bílkovin
V případě, že žena nepřijímá dostatečné množství energeticky bohatých potravin, musí být zdroje energie nalezeny jinde. Zvyšuje se tak katabolismus bílkovin mateřských zásob, to znamená, že proteiny jsou použity pro krytí energetických nároků matky a plodu a nemohou být využity pro syntézu nových tkáňových proteinů. Aminokyseliny matky jsou velmi snadno transportovány přes placentu k plodu a v těle matky vzniká hypoaminoacidémie (nízká hladina aminokyselin v krvi). Průměrná hladina bílkovin u netěhotné ženy je 70 g/l, na konci těhotenství se snižuje na 60-65 g/l.
4. Nápadné změny
Hormony připravují tělo ženy na porod, uvolňují vazy v pánvi, v křížové oblasti dochází k prosakům měkkých tkání. Těhotná žena stojí s chodidly dále od sebe a její chůze je kolébavá. Dolní končetiny těhotných žen jsou více náchylné k otokům, což je dané stlačením dolní duté žíly dělohou a zvýšeným množstvím mimobuněčné tekutiny.